Gmina Chodel na drogowym finiszu Fot. UG Chodel.

Gmina Chodel na drogowym finiszu

Ulica Niecała w Chodlu już zrobiona. Zrobione zostały też drogi w Granicach, Godowie, Ratoszynie Pierwszym i Świdnie. Drogowcom do dokończenia pozostała tylko droga w Zosinku. – Wykonaliśmy już 100% planu – mówi wójt Majewski.Gmina Chodel, jako pierwsza w powiecie finiszuje z inwestycjami drogowymi. To co wójt i radni zaplanowali zostało już prawie zrobione.

- To byłoby 100% wykonania planu, a co do jakiejś nadwyżki, to za wcześnie jest jeszcze mówić – przyznaje Jan Majewski, wójt gminy Chodel, który z tego co w tym roku udało się zrobić w zakresie poprawy stanu gminnej infrastruktury drogowej jest zadowolony.

- Wolałbym, żeby było więcej pieniędzy i nawet w tych miejscach, gdzie zabudowa jest rozproszona, nieliczna, żeby też można było ludziom wykonać drogę asfaltową. Takie było moje założenie i do tego dążę cały czas – przyznaje.

Na asfalt czeka jeszcze kilkanaście kilometrów dróg w gminie Chodel, m.in. w Kolonii Borów, Godowie, Zastawkach, Ratoszynie Pierwszym i Drugim, a także w niektórych miejscach w Granicach.

- Ogółem ponad 60 km asfaltu zostało wykonane za całego mojego wójtowania – podsumowuje 16 lat swoich rządów w gminie Chodel Jan Majewski.

Robią co swoje ...

W tym roku udało się gminie Chodel zmodernizować pięć odcinków dróg. W Chodlu budowy doczekała się ulica Niecała. Na 240 m odcinku zamiast piachu leży już kostka brukowa. Utwardzenie ulicy kosztowało 205 tys. zł.

Gminie udało się wykonać 2 km dróg asfaltowych. Na ten cel poszło ponad 550 tys. zł. Na czterech odcinkach położony został już dywanik asfaltowy. Nową nawierzchnię otrzymały drogi w Granicach (500 m), Ratoszynie Pierwszym (400 m) i Godowie (130 m). Dobiega końca też przebudowa drogi gminnej w Zosinku. To robiony jest blisko kilometrowy odcinek. Na nim też pojawił się asfalt.

- Koszt przebudowy tego odcinka drogi, 180 tys. zł, pokryty zostanie w części ze środków pozyskanych przez gminę z budżetu pozostającego w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji – mówi Karolina Rzedzicka z Urzędu Gminy w Chodlu.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi w Zosinku chodelscy urzędnicy składali do wojewody jeszcze w roku 2016.

- Dofinansowanie zostało jednak przyznane dopiero w bieżącym roku – dodaje Rzedzicka.

Gmina wykonała też drogę biegnącą przez wąwóz w Świdnie. Mowa o 560 m odcinku. Tam pojawił się nie asfalt tylko płyty żelbetowe. Pieniądze na wykonanie tej drogi dał również minister spraw wewnętrznych.  Całkowity koszt sięga 169 tys. zł, dofinansowanie z MSWiA wynosi 80%. 

 - W przypadku inwestycji w Świdnie do rozwiązania pozostał problem związany ze spływem wód opadowych – mówi Karolina Rzedziecka.

... i pomagają powiatowi

Z gminnego budżetu finansowana jest też budowa chodników przy drogach powiatowych.

- W ramach pomocy powiatowi opolskiemu w roku 2018 sfinansowaliśmy również budowę kolejnych dwóch odcinków chodników przy drogach stanowiących własność powiatu. Łączna kwota przekazana powiatowi przez nas z przeznaczeniem na inwestycje na drogach powiatowych w tym roku wynosi blisko 300 tys. zł. – podaje wójt Majewski.

W ten sposób w Świdnie wybudowany został kolejny, tym razem 250 m odcinek chodnika. A w Ratoszynie Drugim też przy drodze powiatowej ruszyła budowa chodnika na 350 m odcinku.

Z własnych środków gmina zleciła opracowanie dokumentacji projektowej na budowę dalszego odcinka chodnika w Jeżowie i Radlinie.


Galeria zdjęć: