Kpt Wiesław Mazurkiewicz ps. Bystry, najmłodszy żołnierz majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.
Walka o niepodległą Polskę oczami najmłodszego żołnierza Zapory – to hasło spotkania na które..." />

Chodel: Posłuchaj opowieści Bystrego

Walka o niepodległą Polskę oczami najmłodszego żołnierza Zapory – to hasło spotkania na które zapraszamy w środę do Gminnego Ośrodka Kultury w Chodlu.


Jego bohaterem będzie kapitan Wiesław Mazurkiewicz, ps. Bystry. Mieszkaniec Kolonii Borów, jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy legendarnego dowódcy majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, który w czasie II Wojny Światowej walczył wraz ze swoimi oddziałami partyzanckimi na terenie naszego powiatu.
 
Podczas spotkania w GOK w Chodlu kpt Mazurkiewicz opowie m.in. o bitwie stoczonej we wrześniu 1946 r. w lesie krężnickim przez oddziały Zapory z sowieckim okupantem. Choć Bystry w tej bitwie nie brał udziału, bo miał wtedy zaledwie 12 lat, to w działalność partyzancką był już zaangażowany. Pomagał starszym kolegom jako łącznik.
 
Na spotkaniu nie zabraknie zapewne również opowieści o wizytach mjra Zapory w rodzinnym domu pana Wiesława w Kolonii Borów i tego, co się wydarzyło tam 20 lutego 1947 r. Tego dnia legendarny dowódca oddziałów Armii Krajowej, w domu Mazurkiewiczów, oczekiwał na przybycie przedstawicieli Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Strony miały omówić warunki ujawnienia podległych Zaporze oddziałów partyzanckich. Niespodziewanie major i jego sześciu żołnierzy zostali zaatakowani przez kompanię UB. Początek spotkania o godz. 16.