14 mandatów za wykroczenia związane z epidemią

– W przypadku łamania zasad kwarantanny, to nie stosujemy żadnych pouczeń ani mandatów tylko od razu wysyłamy wniosek do sądu i informację do sanepidu – mówi Artur Łopacki, oficer prasowy KPP w Parczewie.Od piątku 10 kwietnia do piątku 17 kwietnia parczewscy policjanci odnotowali łącznie 28 wykroczeń związanych z zakazem gromadzenia się, przemieszczania oraz obowiązkiem zakrywania twarzy. Wystosowali 14 pouczeń, wypisali 14 mandatów i skierowali cztery wnioski do sądu z powodu odmowy przyjęcia mandatu. Za te wykroczenia mundurowi karali mandatami od 50 do 500 zł.

Łamią zasady kwarantanny

Jak dotąd policjanci sporządzili pięć wniosków do sądu o ukaranie, z czego zapadł jeden wyrok nakazowy, dotyczący podwójnego złamania kwarantanny. Mieszkaniec Parczewa został ukarany grzywną w kwocie 9 tys. zł. Dwa zostały przesłane do sądu i są w trakcie rozpatrywania, a w jednym przypadku prowadzone są czynności wyjaśniające. O wszystkich policja poinformowała sanepid w Parczewie, który w rażących przypadkach również może decyzją administracyjną nakładać kary finansowe.

 

Zakaz gromadzenia:
- pouczenia - 6
- mandaty - 4
- wnioski do sądu - 2


Zakaz przemieszczania:
- pouczenia - 8
- mandaty - 9
- wnioski do sądu - 2


Obowiązek zakrywania twarzy:
- pouczenia - 0
- mandaty - 1
- wnioski do sądu - 0

Zakazu przemieszczania się w transporcie zbiorowym nie odnotowano

 

 

 Artur Łopacki, oficer prasowy KPP w Parczewie

– Policjant za wykroczenie może zwrócić uwagę, może pouczyć i może nałożyć mandat. Mandat z chwilą podpisania jest prawomocny i sprawca wykroczenia może jak najbardziej odmówić jego przyjęcia, ale w tym wypadku policja kieruje wniosek do sądu obligatoryjnie