Foto: https://jawnyparczew.blogspot.com.

ZUK odbiera tylko niektóre śmieci

Parczew: Od 1 stycznia na terenie naszej gminy obowiązuje nowy system segregowania odpadów komunalnych. Okazuje się jednak, że nowe zasady nie są do końca jasne dla mieszkańców.Na sesji Rady Miejskiej (25 stycznia) można było usłyszeć szereg wątpliwości zawiązanych z nowymi zasadami segregacji odpadów komunalnych. Piotr Iwanek, sołtys wsi Wierzbówka podzielił się z burmistrzem i radnymi swoimi złymi doświadczeniami i sugestiami, jak ułatwić mieszkańcom zrozumienie nowych zasad. Do redakcji docierają też sygnały od innych mieszkańców, że ZUK nie odbiera od nich śmieci.

Nie będą płacić za wywóz śmieci

- Drugiego stycznia przyjechał do nas młody człowiek (z ZUK-u - przyp. red.). Mnie osobiście nie było, tylko córka i sąsiedzi byli tego świadkami. Był on częściowo niedoszkolony, a udawał bardzo przeszkolonego. Chodziło o odpady plastikowe. Powiedział, że worek nie jest z ZUK-u i on nie może go odebrać, a były to butelki plastikowe po napojach w 100%. Interweniowałem w ZUK-u i usłyszałem, że takie szkolenie jest, że nie będą odbierane śmieci, żeby zmobilizować ludzi do segregacji. Część ludzi w złości powiedziała, że nie będzie płacić za wywóz śmieci - relacjonował sołtys Piotr Iwanek.

- Myślę, że można by zrobić zebranie, czy w ZUK-u, czy w urzędzie. Przeszkolić i uświadomić mieszkańcom co z tym zrobić - dodał sołtys z Wierzbówki.

Bicz, który działa w obie strony

- Wszyscy mamy problemy z selektywną zbiórką odpadów. Ja ubolewam, że musieliśmy zmienić ten system, bo w mojej ocenie był on na tyle jasny i czytelny, że nie wzbudzał żadnych kontrowersji. Początkowy okres jest najtrudniejszy tak jak to było kilka lat temu przy zmianach, ale pracownicy urzędu i ZUK-u są do państwa dyspozycji. To, że pracownicy, którzy zbierają te odpady mają czasem zastrzeżenia, to nie wynika z ich humoru. Jeżeli odebrana frakcja będzie zanieczyszczona w jakiś sposób, to niestety odbija się to na cenie w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Białej Podlaskiej. Jest to taki bicz, który działa w obie strony. Z jednej strony ZUK ponosi większe koszty, ale te koszty, jeśli nie doprowadzimy do rozsądnej selekcji odpadów, uderzą w nas jako mieszkańców - wyjaśniał burmistrz Paweł Kędracki.

 

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH 

 

PAPIER  METALE I TWORZYWA SZTUCZNE  SZKŁO  ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI  POPIÓŁ  POZOSTAŁOŚCI Z SORTOWANIA 
Opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zaszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe. Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach (bez nakrętek), nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), opakowania po kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folia aluminiowa, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, resztki jedzenia. Pochodzący z gospodarstwa domowego popiół z węgla i koksu oraz popiół drzewny. Wszystko, czego nie można wrzucić do pozostałych pojemników, a co nie jest odpadem niebezpiecznym np. artykuły higieniczne w tym pieluchy jednorazowe, chusteczki, podpaski, butelki po olejach, zabrudzone opakowania po żywności, odchody zwierząt domowych