Natalia Kalisz powiatowym mistrzem ortografii (galeria)

Parczew: Uczennica parczewskiego liceum Natalia Kalisz wygrała XI edycję Powiatowego Konkursu Ortograficznego o "Złote Pióro" Starosty Parczewskiego. W środę 25 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie miała miejsce XI edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o "Złote Pióro" Starosty Parczewskiego. 

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z klas VII, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu parczewskiego i okolic. 

W tym roku w szranki stanęli uczniowie dziewięciu szkół,  którzy zwyciężyli wcześniej w  etapach szkolnych, walcząc o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Parczewskiego.  

Mistrzynią ortografii została Natalia Kalisz, uczennica I LO w Parczewie. 

W sumie w konkursie wzięło udział 30 uczniów, którzy zmagali się z dyktandem oraz testem ortograficznym. 

Test stworzył specjalnie na tę okazję Krzysztof Wroński, nauczyciel języka polskiego z parczewskiego LO. 

W jego treści niemało było pułapek związanych z rozmaitą pisownią. Uczniom przyszło się zmierzyć m.in. z takimi wyrazami, jak: charczeć, chaber, gehenna, inhalacje, piegża, rzewny, rzekomo, ściosać, zhańbić, maminsynek, widzimisię, eksmąż, eks-Polak, nibyjagoda czy rach – ciach.

Zarówno starsza, jak i młodsza grupa młodzieży miała okazję przekonać się o niezwykłości i bogactwie języka polskiego, nad którego poznawaniem trzeba cały czas pracować. Język polski jest tworem żywym, dlatego wciąż się zmienia, nadąża za przemianami w różnych dziedzinach życia, rządzi się swoimi prawami, ewoluuje.

Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała 7 wyróżnień. Dodatkowo nagrodzono uczniów klas siódmych oraz klas gimnazjalnych. 

 

Adam Domański, wicestarosta parczewski: Kolejny raz miałem przyjemność uczestniczyć w XI już edycji Konkursu o Złote Pióro Starosty Parczewskiego. Cieszy mnie fakt, że ta coroczna inicjatywa spotyka się z zainteresowaniem tak dużej liczby uczniów szkół powiatu parczewskiego. Gratuluję zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursu; szczególne podziękowania nalezą się dyrekcji I LO w Parczewie, pomysłodawcy panu Krzysztofowi Wrońskiemu oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uczniów do konkursu.

Krzysztof Wroński, nauczyciel j. polskiego: Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest próbą dotrzymania kroku wciąż rozwijającemu się językowi polskiemu. Próbą tym bardziej cenną, iż podjętą przez ludzi młodych, którzy w przyszłości staną się orędownikami poprawnej - pisanej zgodnie z zasadami ortografii - polszczyzny. Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest więc wspaniałą inicjatywą, którą należy rozwijać, by w dobie cyfryzacji i powszechnego deficytu czytelnictwa, pokazywać odpowiedni kierunek działania na rzecz polszczyzny.

Wyniki konkursu:

L.p. Imię i nazwisko Szkoła Miejsce
1 Natalia Kalisz LO Parczew I miejsce – Powiatowy Mistrz Ortografii
2 Gabriela Ilczuk LO Parczew II miejsce
3 Alicja Bryguła LO Parczew III miejsce
4 Mateusz Junak LO Komarówka Podl. Wyróżnienie
5 Michał Saczuk LO Komarówka Podl. Wyróżnienie
6 Małgorzata Bełdyk ZPO Podedwórze Wyróżnienie
7 Eryk Kaniuch SP Jabłoń Wyróżnienie
8 Kamila Czołowska LO Komarówka Podl. Wyróżnienie
9 Karolina Rykucka SP nr 3 Parczew Wyróżnienie
10 Celina Dąbrowska SP Jabłoń Wyróżnienie

 

 Najlepsi w kategorii klas VII:

1. Wiktor Niziołek, SP 2 Parczew

2. Natalia Szwaj, SP 1 Parczew

3. Dominika Kosior, SP 2 Parczew

Najlepsi w kategorii gimnazjów:

1. Małgorzata Bełdyk, ZPO Podedwórze

2. Eryk Kaniuch, SP Jabloń

3. Karolina Rykucka, SP 3 Parczew

 


Galeria zdjęć: