Po uroczystości przewidziana jest prezentacja sprzętu oraz pojazdów, które są..." />

Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę w Parczewie

Po uroczystości przewidziana jest prezentacja sprzętu oraz pojazdów, które są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie również okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.Ponad 170 żołnierzy – ochotników obrony terytorialnej z województwa lubelskiego złoży w niedzielę, 2 grudnia br. uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Będzie to już szesnasta przysięga w historii brygady. Ceremonia wojskowa rozpocznie się o godz. 13.30 na placu obok Parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, przy ulicy Jana Pawła II. Poprzedzi ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej w Parczewie. Oficjalna część uroczystości zakończy się o godz. 14.30 defiladą pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Po uroczystości przewidziana jest prezentacja sprzętu oraz pojazdów, które są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie również okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.

Po przysiędze intensywne szkolenie

Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę, od 17 listopada br. przechodzą intensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę". Część ochotników odbyła już takie szkolenie w formie weekendowej. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Umiejętności te będą rozwijać i doskonalić w przyszłości – pełny cykl szkoleniowy Terytorialsa trwa 3 lata.

Lubelska brygada powiększa swoje szeregi

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy już w sumie ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi. Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialanej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze – ochotnicy są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę w czasie zagrożeń militarnych. W czasie pokoju zaś, głównym ich zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, wspieranie i uzupełnianie działań innych służb ratowniczych.

W związku z uroczystością zamknięta będzie ul. Kościelnej na czas przemarszu pododdziałów  w godz. 13.00-13.30, oraz jednej strony ul. Jana Pawła II w kierunku od ronda do Placu przy Parafii św. Jana Chrzciciela w godz. 13.30-15.30.