Na praktyki z Jabłonia do słonecznej Hiszpanii

60 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu odbyło ponad dwutygodniowe praktyki zawodowe w hiszpańskiej Walencji.Projekt "Hiszpańskie praktyki kluczem do zawodowego sukcesu" dla klas technik rolnik, agrobiznesu, żywienia i usług gastronomicznych oraz mechanizacji rolnictwa zorganizowała szkoła wspólnie z hiszpańską firmą Universal Mobility.

Młodzi przedsiębiorcy

Staże zawodowe zorganizowane były w zakładach naprawy pojazdów, restauracjach i hotelach oraz w gospodarstwach rolnych w Walencji. Praktyki dały uczniom możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem hiszpańskich przedsiębiorstw, co w przyszłości pomoże im w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej oraz odnalezieniu się na rynku pracy.

- Otrzymałam wiele cennych wskazówek jak przygotowywać potrawy. Pod koniec praktyk pracowałam już samodzielnie i sama przygotowywałam dania, które zamawiali klienci – mówi jedna z uczestniczek stażu.

- Wykonywałem samodzielnie wstępną analizę usterek pojazdu, wymianę filtrów i oleju. Szkoda, że te trzy tygodnie tak szybko minęły – dodał drugi.

Praca i odpoczynek

W czasie wolnym uczniowie korzystali z uroków Morza Śródziemnego, wypoczywali na plaży i korzystali z pięknej, słonecznej pogody oraz miejscowych atrakcji. Niezapomniane były też wycieczki po Hiszpanii: do Barcelony, Cuenci, rejs po jeziorze Albufera, wyjazdy do dwóch największych aquaparków regionu oraz smakowanie hiszpańskiej kuchni. W trakcie podróży uczniowie zwiedzili również Paryż i odwiedzili jeden z bardziej znanych włoskich parków rozrywki Gardaland.

- Praktyki w Walencji umożliwiły uczniom możliwość rozwoju zawodowego, wrócili oni nie tylko z nową wiedzą i doświadczeniem, ale i wspaniałymi wspomnieniami z pobytu. Były niesamowitą przygodą, w czasie której poznali hiszpańską kulturę i kraj, spróbowali innego życia, stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni a przy okazji poprawili znajomość języka angielskiego – mówi koordynator projektu Arkadiusz Lotek.

W czasie wolnym uczniowie korzystali z uroków Morza Śródziemnego