Spóźnia się remont linii kolejowej z Parczewa do Lubartowa

7 maja to zakładany termin rozpoczęcia prac na linii kolejowej z Lubartowa do Parczewa. Dlaczego ten został jednak przełożony?Przerwa w ruchu pociągów na odcinku Lubartów Słowackiego - Parczew w związku z modernizacją linii miała nastąpić 7 maja 2020 roku. Nie doszło do tego z konieczności zapewniania ciągłości kursowania pociągów towarowych z Lublina w kierunku północnym. Według zdobytych informacji, remont linii rozpocznie się nie wcześniej niż we wrześniu 2020 roku. Tak wynika z rozkładu jazdy pociągów, który nie zakłada zawieszania ich kursowania na trasie w okresie wakacyjnym.

Co zrobią?

Przebudowa trasy będzie polegać na wymianie 25 km toru na linii kolejowej pomiędzy Lubartowem a Parczewem. Osiem przystanków osobowych zostanie zmodernizowanych, gdzie pojawią się się ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz nowoczesne oświetlenie. Remont zakłada także powstanie dwóch nowych przystanków w miejscowościach Laski i Berejów.

Bezpieczniejsze przejazdy

Prace obejmą również dziesięć przejazdów kolejowo-drogowych, na których zostanie zainstalowana samoczynna sygnalizacja. Nowe urządzenia do sterowania ruchem kolejowym umożliwią sprawniejszą obsługę przejeżdżających pociągów. Ruch na linii nadal trwa zgodnie z rozkładem, podczas gdy rozpoczęto prace przygotowawcze niewymagające zamknięcia szlaku.

– Obecnie na odcinku Lubartów - Parczew prowadzone są prace przygotowawcze, które nie mają wpływu na ruch pociągów. Trwają prace geodezyjne, wykonawca gromadzi materiały niezbędne do wykonania robót, na przykład podkłady oraz kruszywo – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Przebudowa trasy opiewa na 80 mln zł, a zgodnie z regulaminem Sieci PKP PLK odnośnie rozkładu jazdy na 2020/21, pociągi mają wrócić na linię nr 30 z dniem 9 kwietnia 2021 roku.

Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK

Gromadzą materiały

– Rozpoczęcie prac modernizacyjnych na odcinku Lubartów - Parczew planowane jest w II połowie 2020 roku. Zmiana terminu wynika z robót prowadzonych na linii nr 7 z Lublina do Warszawy, gdzie pomiędzy Lublinem a Dęblinem ruch odbywa się jednym torem. Po wznowieniu dwutorowego ruchu na tym odcinku i zwiększeniu przepustowości, planowane jest przystąpienie do prac na linii do Parczewa. Obecnie na odcinku Lubartów - Parczew prowadzone są prace przygotowawcze, które nie mają wpływu na ruch pociągów. Trwają prace geodezyjne, wykonawca gromadzi materiały niezbędne do wykonania robót, na przykład podkłady oraz kruszywo