Puławskie Azoty: Rzesza nowych dyrektorów z krezusowymi pensjami

Do 50 tys. zł miesięcznie mogą wynieść zarobki 28 dyrektorów w powstającym korpo-departamencie w puławskich Azotach - wynika z informacji nagłośnionych przez Sławomira Wręgę, przewodniczącego ZPRC. - To bizantyjskie obyczaje przenoszone z Tarnowa - mówią działacze związków.Nie ma potrzeby, by było tylu dyrektorów

Na Azotach nie odwołano pogotowia strajkowego i wciąż nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja. Komitet Strajkowy domaga się od zarządu zaniechania działań mających na celu wyprowadzanie obszarów i ludzi z ZAP, przestrzegania umów, w szczególności konsolidacyjnej i społecznej, a także odwołania z zarządu ZAP Krzysztofa Homendy. Teraz te postulaty wydają się bardziej uzasadnione, bo strona pracownicza i zarząd nie doszli do porozumienia w kwestii powołania dyrektorów korporacyjnego departamentu handlu nawozami Agro. Sytuację nagłośnił Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Zakładach Azotowych, który skomentował sprawę na stronie internetowej związku.

 - Rada Pracowników prowadziła negocjacje z zarządem. Była mowa o 23 dyrektorach, na co oczywiście Rada nie mogła się zgodzić, bo nie ma potrzeby, by było tam tylu dyrektorów. Porozumieliśmy się co do tego, że zgadzamy się na 4 stanowiska dyrektorskie. Spór dotyczył jednak wynagrodzenia tych czterech, bo zarząd chciał, by jednego z dyrektorów wynagradzać na tarnowskich zasadach, a my powiedzieliśmy nie - tłumaczy "Wspólnocie" Sławomir Wręga. Zarząd miał jednak zerwać negocjacje i 28 kwietnia podjąć uchwałę powołującą nie 4, nie 23, a 28 dyrektorów. Z informacji Sławomira Wręgi wynika, że powołani pod koniec kwietnia dyrektorzy mają zarabiać o wiele więcej niż zezwala zakładowy układ zbiorowy.


Stanowisko zarządu Zakładów Azotowych w Puławach otrzymaliśmy już po wysłaniu bieżącego numeru Wspólnoty do druku. We wtorek (8 maja) rzecznik prasowy ZA wystąpił do nas z wnioskiem o sprostowanie informacji na temat wyliczeń związkowców, które publikujemy. 

Sprostowanie

Informacja o zatrudnieniu 28 pracowników w randze dyrektora jak i ustalenie ich uposażenia na poziomie 50 tys. zł miesięcznie są informacjami nieprawdziwymi. Departament Korporacyjny Segmentu AGRO będzie zupełnie nową jednostką w skali Grupy Azoty, dlatego wymaga nowych, odrębnych regulacji. Obecnie trwa doprecyzowywanie zakresu działania Departamentu – opracowywane są m.in. pełnomocnictwa, regulaminy, zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników nowego Departamentu. Zarząd Grupy Azoty PUŁAWY do dziś nie powołał i nie zatrudnił ani jednego pracownika w tej jednostce organizacyjnej. Zakłada się, że Departament będzie liczył docelowo 28 pracowników. Będą to dotychczasowi pracownicy poszczególnych spółek Grupy Azoty, odpowiedzialni za realizację zadań w poszczególnych obszarach np. handlu nawozami w kraju, czy handlu nawozami w eksporcie. 

Zarząd Grupy Azoty PUŁAWY prowadzi w sprawie zmian organizacyjnych w spółce konsultacje ze stroną społeczną zgodnie z Ustawą z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

(...)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).