Wybory Samorządowe 2018 - w Puławach, Kazimierzu, Nałęczowie i Markuszowie dogrywka

Grobel kontra Maj w Puławach, Pisula kontra Pomianowski w Kazimierzu, najprawdopodobniej Jarosiński i Pardyka w Nałęczowie oraz Łowczak i Łuczywek w Markuszowie. Wyborcy w tych gminach 4 listopada ponownie będą musieli pofatygować się do lokali wyborczych.Dogrywka na prezydenta, burmistrzów i wójta

Niedzielne głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia w czterech gminach powiatu puławskiego.

W Puławach za dwa tygodnie przyjdzie zmierzyć się najprawdopodobniej obecnie urzędującemu Januszowi Groblowi i radnemu Pawłowi Majowi. Do momentu zamknięcia tego numeru Wspólnoty wciąż spływały dane z obwodowych komisji wyborczych. Obaj kandydaci zdobyli powyżej 30% głosów, z przewagą Janusza Grobla. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mieszkańców Kazimierza też czeka głosowanie w drugiej turze wyborów na burmistrza. Walka była zacięta, a kandydaci osiągnęli podobną liczbę głosów. 841 - Andrzej Pisula, 817 - Artur Pomianowski, 743 - Krzysztof Wawer, 525 - Marek Kubiś, 179 - Adam Gębal.

Do momentu zamknięcia gazety nie udało nam się uzyskać potwierdzonych wyników wyborów z gminy Nałęczów. Do PKW spłynęły wyniki tylko z dziewięciu obwodów. Po ich przeliczeniu wiadomo jednak, że uzdrowiskowe miasteczko czeka druga tura wyborów. Najwięcej głosów otrzymali Wiesław Pardyka (1165) i Wiesław Jarosiński (1071 ) i to jeden z nich prawdopodobnie będzie kierował Nałęczowem. Wszystko wskazuje na to, że z fotelem burmistrza pożegna się Andrzej Ćwiek, który zdobył 612 głosów. W wyborach startowali jeszcze Piotr Tomasiak 453 głosy i Wiesław Trumiński 30 głosów. 

 4 listopada do lokali wyborczych ponownie będą musieli pofatygować się również mieszkańcy gminy Markuszów. Tam w drugiej turze zmierzą się Sławomir Łowczak (404 głosy, 25,73%)  i Leszek Łuczywek (431 głosy, 27,45%). Trzeci wynik zdobyła reprezentantka Prawa i Sprawiedliwości Karolina Dąbrowska (230 głosów). 

 

W Wąwolnicy, Końskowoli, Żyrzynie i Janowcu bez zmian

W każdej z tych gmin o reelekcję starał się obecnie urzędujący wójt. Każdy z nich – oprócz Marcina Łaguny, wójta Wąwolnicy – miał po jednym kontrkandydacie. Jednak, jak pokazują wstępne wyniki głosowania mieszkańcy postanowili ponownie zaufać urzędującym włodarzom. 

W gminie Końskowola w 10 obwodach było 7283 uprawnionych do głosowania. Nie wszyscy skorzystali z tego przywileju. Przez kolejne 5 lat urzędem będzie kierował Stanisław Gołębiowski (KWW Stanisława Gołębiowskiego), który zdobył 2 152 głosów (53,24%). Na jego konkurenta – Janusza Próchniaka (KWW "Zielone Powiśle") zagłosowało 1809 osób (46,76%). Największą frekwencję – 66,81% - zanotowano w Sielcach, gdzie mieszkańcy głosy oddawali w tamtejszym Domu Ludowym. 

W Wąwolnicy o ponowny wybór na urząd starał się Marcin Łaguna (KW PiS). Z racji tego, że nie miał żadnego konkurenta, mieszkańcy decydowali jedynie, czy chcą, aby w dalszym ciągu to on rządził gminą. W poniedziałek przed południem wszystko wskazywało na to, że nie będzie musiał wyprowadzać się ze swojego gabinetu, bo wśród głosujących zdobył 84% poparcie. 

Z oficjalnych informacji zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wiemy, że mieszkańcy gminy Żyrzyn wybrali swojego wójta już w pierwszej turze. Obecny wójt Andrzej Bujek został ponownie obdarzony wielkim kredytem zaufania i zdobył 2093 głosy, co dało 69,58 % poparcia.  W składzie nowej rady gminy Żyrzyn znajdzie się też 13 radnych z KWW Andrzeja Bujka. Jego kontrkandydatka Renata Kapusta – Kawka, która startowała z KW PiS zdobyła 915 głosów (30,42%) i nie wprowadziła do rady żadnego rajcy. 

Wybory nie przyniosły rewolucji w Janowcu. Na stanowisku wójta pozostanie Jan Gędek. Jak podaje PKW zdobył 1094 głosy, pokonując kontrkandydatkę z Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzatę Tarłowską (681 głosów). Wójt nie będzie rządzić samotnie, bo jego komitet Gmina Janowiec Razem obsadzi 14 z 15 mandatów w radzie. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi jednego radnego - Ireneusza Czerwca z Brześców.

Gmina Baranów  i Kurów mają nowych wójtów

To już pewne. Mieszkańcy gminy Baranów zdecydowali, że chcą zmiany na fotelu wójta. Aktualny włodarz Baranowa Robert Gagoś zdobył 913 głosów, które nie wystarczyły mu, aby nadal mógł pełnić to stanowisko. Jego miejsce zajmie teraz 56 - letni Mirosław Grzelak, który zdobył 1180 głosy i startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Nowy wójt zapewnił sobie też większość w radzie gminy, bo wprowadził do niej 10 swoich ludzi. Pięciu pozostałych radnych wybranych zostało z listy KWW Roberta Gagosia. 

Nowego wójta, na miejsce kierującego przez wiele lat gminą Stanisława Wójcickiego, już w pierwszej turze wybrali sobie także mieszkańcy Kurowa i okolic. Największym poparciem cieszył się Arkadiusz Małecki, zdobywając 1916 głosów (55,63%). Drugi był Grzegorz Gajda (1044 głosy). Z kolei Karol Pasternak zebrał jedynie 484 głosy. Warto podkreślić, że Małecki będzie najmłodszym wójtem w naszym powiecie.