Projekt ERASMUS+ w Rumunii.

Rumunia – kraj, w którym są burzone stereotypy

Na początku października młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach, wzięła udział w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ odbywającym się pod hasłem „School 21 Digitally and Socially Yours". Grupa przebywała w malowniczym mieście Lugoj w Rumunii i gościła w szkole Colegiul National „Coriolan Brediceanu".Polscy uczniowie, podczas tygodniowej wizyty, wraz z rówieśnikami oraz ich opiekunami ze szkół partnerskich z Niemiec, Czech, Węgier i oczywiście z licznym zespołem rumuńskim, mieli możliwość zapoznania się z historią, kulturą, kulinariami i tradycjami odwiedzanego kraju.

Tematyka spotkania projektowego dotyczyła osób niepełnosprawnych. Mottem przewodnim wspólnie podejmowanych działań było stwierdzenie All different – all equal (Wszyscy inni – wszyscy równi) w wyraźny sposób eksponujące przełamywanie barier a także krzywdzących stereotypów.

Młodzież miała możliwość wspólnej rywalizacji sportowej w grupach międzynarodowych wraz z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie  sprawdzili swą kondycję w różnych konkurencjach, m. in.  w tenisie stołowym, koszykówce, darcie. Odwiedzili też miejscowy uniwersytet,  European University Dragan, w murach którego wysłuchali prelekcji reprezentanta stowarzyszenia osób niepełnosprawnych oraz przedstawili prezentacje na temat paraolimpijczyków swego kraju.

W programie wizyty odbyły się również warsztaty prowadzone przez nauczycieli z ośrodka dla osób niewidomych i niedowidzących w miejscowości Timisoara. Uczestnicy mieli okazję poznać sposoby edukacji i doświadczyć ograniczeń, z jakimi muszą na co dzień zmagać się  niepełnosprawni.

Uczniowie brali  też udział w zajęciach na temat zdrowego stylu życia, podczas których poznali kluczowe pojęcia i zasady warunkujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie zabrakło też spotkań z ekspertami, którzy wygłosili wykład na temat - neurostymulacji 
w leczeniu zaburzeń fizycznych. Finałem tygodniowej międzynarodowej współpracy była ekspozycja wyników w formie multimedialnych prezentacji.

Pobyt w Rumunii stał się niecodzienną lekcją tolerancji i doskonałą okazją nie  tylko do pogłębienia wiedzy, umiejętności językowych, świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia,  ale przede wszystkim do zawarcia i umocnienia niezwykłych znajomości.

Opiekunowie: Joanna Czajkowska oraz Agnieszka Picheta