Obchody Stulecia Niepodległości w Puławach. Fotograf: KW

Jak Puławy świętowały stulecie Niepodległej

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Puławach wiele się dzieje. Mieszkańcy już od piątku mogli brać udział w imprezach towarzyszących obchodom. Główne uroczystości tradycyjnie odbyły się przed kościołem na Włostowicach, gdzie pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości złożono znicze i kwiaty.Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, w całym kraju już od początku 2018 roku odbywają się liczne wydarzenia, wpisujące się obchody, jednak właśnie ostatnie dni są ich kulminacją. Z tej okazji w Puławach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i sportowe

Już w piątek uczniowie puławskich szkół uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej", która polegała na wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego o 11:11. Przy tej okazji ,,Wspólnota" odwiedziła ZSO nr 1 im. KEN czyli ,,dziewiątkę". Podobna akcja dla mieszkańców Puław odbyła się w południe w Święto Niepodległości na Placu Chopina.

W sobotę świętowały władze miasta i powiatu. Rada Miasta Puławy i liczni goście zebrali się na uroczystej sesji. Było to ostatnie spotkanie w takim składzie rady. Podczas posiedzenia wykład o drodze do niepodległości wygłosił dr Marek Chrzanowski. Historyk opowiedział o ważnych postaciach z czasów zaborów i odzyskiwania niezależności państwowej m.in. o Tadeuszu Kościuszcze, Józefie Bemie, Joachimie Lelewelu, Ignacym Daszyńskim, Ignacym Janie Paderewskim czy Wojciechu Korfantym. Rada miasta przyjęła stanowisko w sprawie jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Uroczystość uświetnił profesjonalny występ muzyczny. Na koniec zebrani przenieśli się na plac przed ratuszem, gdzie prezydent Janusz Grobel odsłonił pamiątkową tablicę. Na sesji świętowanie stulecia się nie zakończyło - wieczorem w obchody wpisywał się koncert inaugurujący festiwal Wszystkie Strony Świata. W murach Pałacu Czartoryskich zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej.

Władze powiatu puławskiego w przededniu Święta Niepodległości podsumowały wielką akcję ,,Podpis dla Niepodległej". Podczas uroczystości w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego, przedstawicielom instytucji zaangażowanych w akcję wręczono pamiątkowe statuetki. O przebiegu i efektach akcji opowiedział Leszek Gorgol z zarządu powiatu. Podpisy na cześć Niepodległej zbierano w powiecie i nie tylko. W akcję włączyły się znane osoby, na czele z Premierem RP Mateuszem Morawieckim. Podpisy złożył wojewoda lubelski, 5 posłów i europoseł. Podpisywali się puławscy policjanci i strażacy, służba zdrowia, pracownicy administracji, uczniowie i przedszkolacy. Dzieci niepotrafiące jeszcze pisać składały swoje odciski palców. Podpisy zbierano zarówno w Puławach, jak i w gminach powiatu. W sumie zebrano 15 032 podpisy.

- To wcale nie mało bo więcej niż 10 % społeczności powiatu. To duży efekt. Księgi pamiątkowe będą złożone w formie wieczystego przechowywania i mam nadzieję, że za następne sto lat nasi potomkowie będą oglądać te podpisy - mówił Leszek Gorgol.

11 listopada przed południem tradycyjne obchody odbyły się na Włostowicach przy pomniku Odzyskania Niepodległości. Znicze i kwiaty złożyły delegacje urzędów, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, a także samorządowcy i politycy.


Galeria zdjęć: