Powiatowy Rzecznik Konsumentów ostrzega: Szybciej otworzą ci portfel niż umysł

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Radzyniu Podlaskim ( na zdj.) ostrzega konsumentów przed firmą Open Mind Advisors Sp. z o.o. z Jeleniej Góry (Doradcą Otwierającym Umysł) oraz przed...  Radzyńską Spółdzielnią Mieszkaniową.  - 22 listopada (czwartek) w Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego 14 pod pozorem diagnostyki i innych usług medycznych, będzie się odbywał się marketing i sprzedaż towarów - przestrzega przed imprezą rzecznik. 

Informuje, że kolportowana ulotka oznajmia o szeroko zakrojonych "bezpłatnych, bezpiecznych i bezinwazyjnych badaniach pod kątem arytmii, miażdżycy, nadciśnienia, stanu układu tętnic i serca" opracowanych przez prof.dr hab. Ryszarda Krzyminiewskiego. "Każda zarejestrowana osoba zostanie przebadana i na miejscu otrzyma kartę z wynikami".

I podpowiada: - Konsumencie, zapytaj: co z tego? Odpowiedź znajdziesz na końcu ulotki: "W trakcie oczekiwania na wynik badań, około godziny, odbędzie się cześć wykładowa i handlowa". I właśnie o handel chodzi. SZYBCIEJ OTWORZĄ CI PORTFEL NIŻ UMYSŁ.

Uczestnik takich spotkań nieświadomie ulega zaplanowanej perswazji. W rezultacie nabywa rzeczy wątpliwej jakości, zazwyczaj za znaczną cenę, często zaciągając na ten cel wieloletnie zobowiązania kredytowe. Nie zawsze potrafi skutecznie odstąpić od umowy i nader często, już po
fakcie, uważa, że padł ofiarą oszustwa.Niestety jeszcze częściej pozostaje utwierdzony w błędnym przekonaniu, że racjonalnie i celowo  zainwestował w swoje zdrowie.

PRK w Radzyniu Podlaskim apeluje do konsumentów, aby nie uczęszczali na podobne spotkania lecz zapoznali się z ostrzeżeniami zystosowywanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
https://uokik.gov.pl/multimedia.php?video=538

Natomiast Radzyńskiej Spółdzielnie Mieszkaniowej rzecznik gratuluje trafnego doboru kontrahentów.

 

Kolejny alarm! 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów OSTRZEGA KONSUMENTÓW także przed zakupami AUDIOKOREKTORA WZMACNIAJACEGO SŁUCH.

Towar ten jest reklamowany w lokalnej prasie . - Anonimowa(!) reklama wykorzystuje typowe chwyty marketingowe, które każą mieć się na baczności przed oszustwem! Podmiot medyczny nie ukrywałby tożsamości i nie powoływałby się na badania o niemożliwej do ustalenia wiarygodności (Davis Grayson, American Audiology Society,SAIF).
Reklama patetycznym słownictwem (herosi, zbawiciele) powołuje się na rewelacyjne efekty leczenia ("100% skuteczności w walce z głuchotą", "282% lepsze od popularnych aparatów słuchowych działanie") w tym na efekty niemożliwe do weryfikacji ("ludzie słyszą o 283% lepiej", "15-krotnie lepiej rozróżniać głosy w grupie"), efekty absurdalne ("rozumieć mowę ludzką o 282% dokładniej") oraz efekty niewiarygodne ("nowoczesna technologia jest aż 76 razy tańsza od tej, stosowanej w zwykłych aparatach"). Wszystkie efekty mają być utrzymywane w tajemnicy przed głuchymi przez światowy spisek.
Anonimowy dobroczyńca deklaruje dla pierwszych 150 telefonujących osób bezpłatną wycenę (czegoś) i 73% dofinansowania do zakupu "audiokorektora" oczywiście niedostępnego w sklepach.

Reklama jest doskonałym przykładem patologicznego marketingu, skutecznie zwiększającego liczbę zmanipulowanych konsumentów - tłumaczy rzecznik.