Miasto Radzyń Podlaski już po raz kolejny dołączyło do grupy..." />

Radzyń aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową

Miasto Radzyń Podlaski już po raz kolejny dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2018 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2008,  które są zameldowane na terenie Miasta Radzyń Podlaski. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych  i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Miasta Radzyń Podlaski.

 

Dnia  27 listopada  2018 r. godz. 18:00

w  Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim,  ul. Warszawska 32 (parter)

odbędzie się spotkanie edukacyjne dla Rodziców i dzieci

z rocznika 2008  na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV

i metodach walki z nim.


Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat wirusa HPV  oraz metodach profilaktyki przeciw chorobom przez niego wywoływanym.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 3 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy.

Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest:

 

NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „DORMED”s.c

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 17

Radzyń Podlaski, tel.: 83 352 61 45

 

Udział Państwa córki w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa zgody i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień niezbędna będzie pisemna zgoda rodzica/opiekuna

 

Linki do stron o tematyce HPV:

www.szczepienia.gis.gov.pl  www.szczepienia.pzh.gov.pl

www.zaszczepsiewiedza.pl

www.jestemprzytobie.pl

www.szczepienia.info

 

Profilaktyczne szczepienia przeciwko HPV dofinansowane ze środków budżetu Miasta Radzyń Podlaski