Bon camino! czyli dobrej drogi


- Skąd państwu ta wyprawa przyszła do głowy ? Jesteście obywatelami miasteczka, gdzie wszyscy siedzą w domach i marchewkę pielą, a tu taka wyprawa … - żartowała Grażyna Kratiuk, dyrektor miejskiej biblioteki, na wstępie spotkania z tegorocznymi pielgrzymami do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago De Compostela w Hiszpanii.Gośćmi spotkania w Miejskiej  Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego było małżeństwo z Radzynia Podlaskiego -  Henryka i Andrzej Sienniccy.  Jesienią tego roku postanowili zakończyć swoją pielgrzymkowo- turystyczną ,,trójcę", czyli odwiedzenie trzech miejsc świętych dla każdego chrześcijanina. Byli już w Rzymie, w minionym roku w Jerozolimie, teraz przyszła pora na Santiago De Compostela i związany z tym miejscem  ściśle - Koniec Świata - punkt oznaczony cyfrą 000 -  Finisterra. Koniec camino. 

O tym, jak przeżyli wędrówkę, ile trudu trzeba włożyć, żeby zdobyć ,,compostelkę", ceryfikat ukończenia pielgrzymki,  jakie mają bezcenne porady dla wszystkich, którzy zechcą wstąpić na pielgrzymi szlak - w papierowym wydaniu Wspólnoty. 

 

"Camino de Santiago (szlak św. Jakuba) to sieć oznakowanych (lub nie) dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy- przy grobie św. Jakuba Starszego- jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa w Santiago de Compostela. Camino de Santiago (Droga Świętego Jakuba) jest szlakiem pątniczym prowadzącym z Twojego domu do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Wśród pielgrzymów z całego świata popularne jest pielgrzymowanie po Camino na terenie Hiszpanii. Wędrujący najczęściej wybierają jeden z odcinków szlaku mających swój finał u celu wędrówki- przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela.