Kazachstan - kraj jurt i drapaczy chmur - oczami radzyńskich fotografików

Kazachstan, a właściwie Republika Kazachstanu (państwo leżące częściowo w Azji Środkowej i częściowo w Europie Wschodniej), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego - to właśnie kraj ,który dzięki zaproszeniu naszych przyjaciół artystów malarzy i designerów Marata Tyrgumbaja i Bolata Muchamedijeva mogliśmy dwukrotnie odwiedzić. I choć to około 1000 km tam „ zrobionych” i kilka miast odwiedzonych ,ale w stosunku do powierzchni tego kraju prawie 9-  krotnie większego od Polski to naprawdę malutki spacerek - mówił Dariusz Hankiewicz, witając gości na wernisażu fotografii z podróży do Azji Środkowej. Wspólna wystawa zdjęć trójki przyjaciół: małżeństwa Grażyny i Dariusza Hankiewiczów oraz Krzysztofa Saka w Domu Kultury im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku, w Nowej Galerii ORDY była zakończona niespodzianką. Mateusz Orzechowski, wydawca Tygodnika WSPÓLNOTA wręczył Grażynie Hankiewicz statuetkę i tytuł, który czytelnicy przyznali w plebiscycie właśnie jej:  CZŁOWIEKA ROKU 2018 Wspólnoty Radzyńskiej. - Byłam nominowana jako jedyna kobieta wśród mężczyzn - podkreśliła laureatka z humorem, dziękując ponownie wszystkim za oddane na nią głosy i docenienie. 

  

Krótka ściągawka z Kazachstanu to kilka cyfr: - powierzchnia 2 724 900 km² - (9 -  ty co do wielkości kraj na świecie: liczba ludności 18 157 078. ( w 2018r); średnie zaludnienie 6,5 osób/km².

 

Na wystawie, oczami fotografików można zobaczyć dawną stolicę Almaty położoną u stóp masywu Tienszan z jej górą Kok Tobe i … Zielonym Bazarem , słynny Szaryński Kanion – 140 kilometrową „miniaturę” Wielkiego Kanionu w USA ,kompleks jezior z parkiem narodowym Kolsaj , rezerwat Tamgały z naskalnymi rysunkami, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Astanę obecną od 1991 roku stolicę kraju (obecna nazwa NurSłutan) , gospodarza Światowej Wystawy EXPO 2017 , z jej słynnymi budowlami jak Chan Szatyr , Bajterek, Złotymi Wieżami , Pałacem Pokoju i Pojednania , meczetem Nur Astana i Sułtana Hazreta z minaretami o wysokości ponad 60 metrów , Rosyjską Katedrą Wniebowzięcia NMP-największą i najpiękniejszą cerkwią w Azji Środkowej, czy bulwarem Nurzhol biegnącym od Chan Szatyr , aż do Pałacu Prezydenckiego Ak Orda. A także kompleks parku narodowego Burabaj z bazarem pachnącym wędzonymi rybami. 

 

RAK’MIET - czyli dziękujemy !

 

 - Nasze podróże / w 2016 i 2018 roku / były niewątpliwie niepowtarzalną okazją do poznania ludzi, bardzo ciepłych i serdecznych, ich kultury i sztuki, ale i spróbowania narodowej kazachskiej kuchni z nieodłącznym bieszbarmakiem , szaszłykami z baraniny no i oczywiście kumysem i szubatem do popicia. Mieliśmy również okazję, ponieważ wyjazdy były połączone z międzynarodowymi sympozjami sztuki i plenerami międzynarodowymi, wystawiać nasze prace w galeriach Ałamaty i Muzeum Narodowego w Astanie ( NurSułtan). To co zobaczycie na wystawie, to tylko krótki reporterski zapis tego co nas urzekło i to pokazany tylko w maleńkim fragmencie, spośród kilku tysięcy zrobionych tam zdjęć . Namawiamy Was do podroży do Kazachstanu i możliwe jest to już od roku bez wizy, żeby na własne oczy obejrzeć cudowne miejsca tego wielkiego Kraju - zachęcali i przekonywali do tej podróży swoimi zdjęciami: Grażyna Hankiewicz, Dariusz Hankiewicz i Krzysztof Sak. 

 

 Galeria zdjęć: