Dziś, w sali kina "Oranżeria" koncertem "Bach i nie tylko" Zespół Szkół Muzycznych I i II..." />

Bach na 70-tkę

Dziś, w sali kina "Oranżeria" koncertem "Bach i nie tylko" Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Szopena w Białej Podlaskiej inaugurował obchody 70-lecia istnienia zespołu. Młodzi muzycy i ich nauczyciele gościli w Radzyniu na zaproszenie dyrektora radzyńskiej PSM. "Świat bez muzyki byłby smutny i pusty, dokąd by prowadził? Muzyka zbliża wszystkich" - powitał zgromadzonych Zbigniew Czuryło.Wśród wykonawców nie brakowało absolwentów radzyńskiej szkoły muzycznej, podobnie nazwiska pedagogów bialskiej "jubilatki" są znane tutejszym melomanom.

Koncert prowadził dyrektor placówki, Waldemar Robak, który potem sam stanął za pulpitem dyrygenta.

Szkoła radzyńska jest zapleczem dla naszej szkoły, II stopnia. Z radzynia przychodzą do nas uczniowie wyjątkowo utalentowani, ale też znakomicie przygotowani. W 1949 r. zaczynaliśmy jako Szkoła Niższa, na chwilę było Ognisko Muzyczne, od 2007 r. mamy Zespół Szkół Muzycznych I i II st. To wielka frajda pracować na Podlasiu

- powiedział na rozpoczęcie koncertu dyrektor bialskiej jubilatki, którą przez te lata ukończyło 1200 uczniów.

 

Działający od października ubiegłego roku kwintet akordeonowy w składzie: Mateusz Głowniak, Karol Zbaracki, Jakub Mackiewicz, Szymon Dębowski, Mateusz Golonka  przygotował Zbigniew Czuryło. Akordeoniści wykonali monumentalną i najsłynniejszą "Toccatę i fugę d-moll". Młody zespół może poszczycić się premierowymi laurami - otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Akordeonowych.

Prócz "hitów" Jana Sebastiana Bacha, radzyńska widownia wysłuchała także "Koncert na dwoje skrzypiec" Antonio Vivaldiego, "Sonatę triową" Carla Philipa Emanuela Bacha (syna kompozytora). Na zakończenie wybrzmiało "Te Deum. Preludium" Marca - Antoine'a Charpentiera. Życzenia kolejnych jubileuszy złożył na ręce dyrektora starosta radzyński, Szczepan Niebrzegowski.


Galeria zdjęć: