Szpital w Radzyniu Podlaskim stawia na ortopedię. To część planu, którego celem jest..." />

Radzyński szpital stawia na ortopedię

Szpital w Radzyniu Podlaskim stawia na ortopedię. To część planu, którego celem jest sprofilowanie szpitali powiatowych. Każda z placówek ma się specjalizować w czymś innym. Ma to zmniejszyć koszty prowadzenia szpitali, a także podnieść jakość oferowanych usług. Temu zagadnieniu poświęcona była wczorajsza konferencja  z udziałem wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka, starosty radzyńskiego, Szczepana Niebrzegowskiego, burmistrza miasta, Jerzego Rębka oraz wójta Gminy Radzyń, Wiesława Mazurka.To jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych wśród szpitali powiatowych w województwie lubelskim. Został oddany do użytku w 2014 roku. Koszt jego budowy i wyposażenia wyniósł ponad 4 mln złotych. Tutaj wykonywane są zabiegi ortopedyczne i chirurgiczne.

-W skali roku wykonujemy  800 hospitalizacji. Robimy bardzo wiele rzeczy -od potocznie zwanej "urazówki", poprzez endoprotezy kolana, stawu biodrowego, jak również operacje kręgosłupów- informuje Marek Zawada

W sumie Oddział Ortopedyczny Radzyńskiego Szpitala obsługuje 3 powiaty. W 2018 roku wykonano 718 zabiegów operacyjnych związanych z ortopedią i protezoplastyką, a ta liczba ciągle rośnie.

Urazówka jest coraz większa. jedna grupa to młodzi ludzie, typowo "urazowi".Druga grupa to starci pacjenci, którzy mają uszkodzenia podeszłego wieku. Kolejki są i będą, kwestia tylko, żeby kolejka była akceptowalna. Sześciomiesięczna kolejka na protezoplastykę jest ze wszech miar akceptowalna, natomiast gdy bywało, że za 5 lat to w ogóle jakaś abstrakcja.

- mówił na antenie TVP Lublin kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego, dr n. med. Andrzej Kossakowski.

Stąd pomysł na profilowanie usług szpitali powiatowych. Placówka w Radzyniu Podlaskim ma być modelowym przykładem takiego działania.

"Najgorzej jest, kiedy wszyscy chcą robić wszystko"

- Przy takim sprofilowaniu, jakie widzimy tutaj i w sąsiednich powiatach (Łuków jest szpitalem większym ze względu na obszar powiatu - nie ma ortopedii.)- ortopedię łukowską przejmuje Radzyń - przy takim sprofilowaniu  rzeczywiście sprawy mogą pójść do przodu- podkreślał wojewoda Czarnek. 


Za profilowaniem działań szpitali idzie wzrost jakości usług, ale też potrzeba inwestycji. Na przestrzeni ostatnich trzech lat, dofinansowanie radzyńskiego szpitala wzrosło o 9 mln złotych, mimo to potrzeby Oddziału Ortopedycznego ciągle są duże. Dyrekcja Szpitala szacuje, że do prawidłowego funkcjonowania oddziału brakuje jeszcze 1,5 mln zł. Chodzi głównie o zmniejszenie kolejek do wykonywanych zabiegów. Dyrekcja Szpitala w kolejnych latach chce zwiększyć ilość zabiegów operacyjnych do 1200 rocznie, a także zwiększyć liczbę protezoplastyk.