Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z..." />

20 listopada zanurz się w świat baśniowej Persji

Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z Albertem Kwiatkowskim pt. "Baśnie Perskie - Złoty Ptak", które   odbędzie się dnia 20 listopada 2019 roku (środa) o godzinie 10:00 w sali widowiskowo - kinowej w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Współczesny Iran jest krajem wieloetnicznym, w którym ludzie mówią kilkunastoma językami i wieloma dialektami. Prezentowane w tym zbiorze teksty zostały wydane po persku, lecz pochodzą z różnych regionów kraju. Są wśród nich baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących dzisiejszy Afganistan Tadżyków i Hazarów.

Oprócz mniej lub bardziej typowych baśni w zbiorze tym znajdziemy też legendy, przypowieści, anegdoty i podania.

Ilustracje -  Ewa Beniak-Haremska.

Prezentowana książka to autorski wybór, tłumaczenie, adaptacja i opracowanie  przewodnika po Iranie - Alberta Kwiatkowskiego.

Jest tłumaczem, pilotem-przewodnikiem, autorem. Z wykształcenia archeolog i iranista. Obronił doktorat w Zakładzie Iranistyki na Wydziale Orientalistycznym UW z zakresu literatury ludowej. Na swoim koncie ma przekłady takich mistrzów jak Rumi, Hafez, Attar, Omar Chajjam, Suhrawardi i wielu innych. Autor unikalnej biblioteki wirtualnej polskich przekładów literatury perskiej: www.literaturaperska.com.

Jak mówi o sobie:

Zajmuję się opowiadaniem historii (prawdziwych i zmyślonych), wspołprowadzę tradycyjny, turecki teatr cieni... Iran po raz pierwszy odwiedziłem w 1997 i od tamtej pory wracałem tam wielokrotnie. Skończyłem archeologię, a w 2009 roku obroniłem doktorat na iranistyce UW (Postacie perskiej bajki magicznej), w podróży po Azji spędziłem parę lat. Tłumaczyć literaturę perską zacząłem w 2004 roku