W czwartek, 12 grudnia o godz. 18.00 w Galerii "Oranżeria", w ramach Radzyńskich Spotkań z..." />

Przed świętami spędź "wigilię z łowcami głów"

W czwartek, 12 grudnia o godz. 18.00 w Galerii "Oranżeria", w ramach Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami odbędzie się spotkanie z Dorotą Wójcikowską o Witoldem Palakiem, zatytułowane "Wigilia wśród łowców głów".Dorota Wójcikowska i Witold Palak początkowo zamierzali przeżyć przygodę. Dorota- całe życie przy motocyklach i Witold- neofita, który rozpoczął swoją przygodę z motocyklami dopiero w 2012 roku, postanowili początkowo przejechać klasyczną trasę himalajską- Ladakh. Półroczna podróż w 2014 roku na jednym motocyklu nie tylko zweryfikowała ich wzajemne relacje, ale pokazała, jak ma wyglądać ich dalsze życie. 

 

 

Od tego momentu więcej czasu spędzają w Indiach, na motocyklu, niż w Polsce. Dotarli do odosobnionych wiosek górskich w Ladakhu, pomagali pasterzom kóz- nomadom Changpa w Changtangu, uczyli jak kisić kapustę lud Brokpa (potomków armii Aleksandra Macedońskiego), dokumentowali zmagania mieszkańców stolicy Kaszmiru-Srinagaru, po katastrofalnej powodzi, spędzili wigilię wśród ostatnich łowców głów w stanie Nagaland, przejechali tzw.Seven Sister States- najmniej poznany przez turystów zakątek Indii, udostępniony dla obcokrajowców dopiero przed kilku laty!. Tam, razem z ostatnimi żyjącymi łowcami głów, uczestniczyli w tradycyjnym polowaniu na ryby w lokalnej rzece. Popijali lokalny samogon w wioskach plemienia Bonda w stanie Odisha (Orissa)- jednych z najbardziej prymitywnych ludów zamieszkujących Indie. Wtapiali się w tłum pielgrzymów tamilskich, aby uczestniczyć w tradycyjnych obrzędach religijnych. Razem z tysiącami wiernych wsłuchiwali się w nauki Dalajlamy w Bodhgaya- kolebce buddyzmu. A to wszystko działo się na terenie jednego kraju!

Ich fascynacja Indiami, nawiązane przyjaźnie a także atmosfera, jaką otaczani są tam motocykliści dosiadający legendarnej marki Royal Enfield- zaowocowała projektem objechania motocyklem całych Indii. Realizacja tego projektu zajęła im niemal 3 lata, a trasa, jaką w sumie przejechali po indyjskich (i nepalskich) drogach, przekroczyła 40 tysięcy kilometrów. Jako pierwsza polska para odwiedzili na jednym motocyklu wszystkie stany Indii, dotarli do najbardziej skrajnych punktów na mapie tego kraju i w maju 2018 powrócili do punktu, z którego wystartowali we wrześniu 2015 roku- himalajskiej miejscowości Manali w górzystym stanie Himachal Pradesh.


*
Witold Palak jest autorem dwóch książek. Pierwsza z nich to „Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje” (Wydawnictwo Bezdroża), opisująca podróż z 2012 roku na dwóch motocyklach z 16-letnim wówczas synem Adrianem. Książka została nagrodzona Wyróżnieniem na XX Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju w 2015 roku.

Relacja z podróży została przedstawiona w formie prezentacji na największym w Europie festiwalu podróżniczym- KOLOSY w Gdyni, w 2014 roku (debiut) i nagrodzona Wyróżnieniem.
Na podstawie relacji oraz materiału fotograficznego Telewizja Kraśnik wyprodukowała film, który umieszczony jest w Internecie. https://www.youtube.com/watch?v=sp0BccmVluY 


Podróż z Dorotą Wójcikowską na 8-letnim motocyklu Royal Enfield, pieszczotliwie nazywanym „Zielonym Osiołkiem”, opisana została w drugiej książce Witolda Palaka - „Motocyklem przez Indie”- będącej nie tylko dokumentacją wyprawy na jednym motocyklu spod Himalajów aż na słoneczne plaże dawnej portugalskiej kolonii Goa, lecz również przedstawiającą relacje pomiędzy podróżnikami.


W promowanej w Radzyniu książce - ‘Wigilia wśród łowców głów”, Witold z dużym przymrużeniem oka spisuje wspólne przeżycia. Ich relacje z podróży stanowią unikalny materiał, opisujący mało znane polskiemu turyście tereny, plemiona i ich zwyczaje. Zawierają tez wskazówki dla każdego chętnego, który chciałby przeżyć taką motocyklową przygodę.

Książka ta jest pierwszą z tzw. Trylogii Indyjskiej, jaką para zamierza napisać o swojej podróży motocyklowej dookoła Indii.