Tekla i chor. Franciszek Kotarasińscy, koniec lat 20. XX w..

Franciszek Kotarasiński – żołnierz i patron

14 luty to nie tylko walentynki, ale również rocznica przemianowania w 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.Franciszek Kotarasiński (1895-1945) był nie tylko wiernym legionistą, który w 1915 r. walczył w pobliskim Jastkowie, a w 1917 r. odmówił złożenia przysięgi na wierność cesarza Niemiec i Austro-Węgier. Od 1918 r. brał on udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich, a w latach 1919-1920 jako żołnierz Wojska Polskiego walczył na Kresach Wschodnich, gdzie poznał Teklę, którą poślubił w 1920 r.

Z Puławami związany od 1921 r. jako chorąży 2 Pułku Saperów Kaniowskich, gdzie był zaangażowany w prace przy budowie stadionu sportowego i Szkoły Powszechnej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1939 r. ponownie bronił ojczyzny walcząc m.in. pod Tomaszowem Lubelskim. Uniknął niewoli i powrócił do Puław, gdzie był jedną z pierwszych osób, które rozpoczęły organizowanie ruchu oporu przeciwko Niemcom. Skupiona wokół niego grupa byłych kaniowczyków należała do struktur Służby Zwycięstwu Polsce, później Związku Walki Zbrojnej przemianowanego w 1942 r. na Armię Krajową.

W 1943 r. Gestapo aresztowało go wraz z synem Eugeniuszem za przynależność do AK, a Teklę za to, że była żoną i matką "bandytów". Jego najbliżsi byli więzieni w obozach koncentracyjnych. On sam podzielił ich los, przebywając w więzieniu na Zamku w Lublinie i w obozach koncentracyjnych na Majdanku (należał tam do tajnej organizacji Biały Orzeł), Natzweiber, Dachau i Mathausen. W 1945 r. pędzony z Komando Melk do Mauthausen został zabity przez niemieckiego konwojenta.

Od 18 czerwca 1998 r. jest patronem jednej z puławskich ulic na osiedlu Mokradki.

Fotografie przekazała do archiwum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta wnuczka pani Krystyna Rżewska.

Opracował Zbigniew Kiełb

(Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach)


Galeria zdjęć:Ogłoszenia

Sprzedam ciagnik

Sprzedam ciagnik McCormick rok pr.1963 zadbany caly...

Jałówki

Sprzedam jałówki wysokocielne ,mleczne ,piękne...

oferuja pozyczki miedzy powazna i...

Mam do dyspozycji pozyczke na bardzo prostych...

Oferta kredytowa i inwestycyjna od...

Zakazano ci banowania i nie masz przychylnosci...

Nawóz wapniowy granulowany

Oferujemy wapno nawozowe pod każdą uprawę, na...

wykonam remont

witam,wykonam remonty mieszkań włącznie z...