Małgorzata Pieczyńska: Joga pomaga mi się opierać szaleństwu zakupów. Ważna jest w niej zasada niegromadzenia.

Małgorzata Pieczyńska: Joga pomaga mi się opierać szaleństwu zakupów. Ważna jest w niej zasada niegromadzenia

Joga pomaga aktorce osiągnąć równowagę wewnętrzną, która przekłada się na lepsze panowanie nad emocjami. Ułatwia też codzienne funkcjonowanie, choćby przy tak prozaicznych czynnościach jak zakupy. Gwiazda przekonuje, że dzięki jogicznej zasadzie niegromadzenia nie ulega pokusie bezrefleksyjnego kupowania.


Małgorzata Pieczyńska od wczesnego dzieciństwa lubiła ruch i sport. W szkole zajmowała się m.in. gimnastyką akrobatyczną, później ćwiczyła aerobik i pilates. Trzynaście lat temu, za radą przyjaciółki, zainteresowała się jogą i do dziś pozostała wierna tej aktywności fizycznej. Ćwiczy codziennie minimum półtorej godziny, jeśli czas jej na to pozwala, to znacznie przedłuża trening. Zdaniem aktorki joga to nie tylko pozycje, które przyjmuje się na macie, lecz także styl życia – filozofia jogi doskonale przekłada się bowiem na codzienną egzystencję. 

Pierwsza zasada jogi to ahimsa, czyli nie zadawanie krzywdy światu, który jest wokół nas, sobie samemu czasami, może zwierzętom, może ludziom, może przyrodzie, więc ten aspekt etyczny jest dla mnie w każdym momencie ważny – mówi Małgorzata Pieczyńska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Gwiazda przekonuje, że praktykowanie jogi niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Najbardziej oczywistym skutkiem regularnych ćwiczeń jest poprawa sylwetki, uelastycznienie mięśni, zwiększenie wydolności organizmu. Równie istotne jest jednak budowanie równowagi duchowej, przejawiające się w większym panowaniu nad własnymi emocjami oraz uzyskaniu wewnętrznego spokoju.

– Bardzo jogiczna jest zasada niegromadzenia, czyli niekupowania w sposób bezrefleksyjny, idiotyczny, nierobienia kompensacyjnych zakupów mówi Małgorzata Pieczyńska.

Zdaniem aktorki stosowanie się do tej zasady pozwala jej robić zakupy w sposób świadomy, co w jej przypadku jest niezwykle ważne. Jako osoba publiczna potrzebuje znacznej liczby ubrań, przez co łatwiej byłoby jej ulec gorączce zakupów. Gwiazda podkreśla przy tym, że duże potrzeby odzieżowe to nie efekt jej fascynacji modą, lecz konieczność – jej zawód wymaga bowiem posiadania wielu stylizacji na konkretne okazje. Nie wypada ponadto zbyt często pokazywać się w tej samej kreacji.

– Wiem, jakie wariactwo internetowe antyfanowe by się zrobiło, gdybym była setny raz w tym samym ubraniu, to się robi jakaś manifestacja nie wiadomo czego – mówi Małgorzata Pieczyńska.

Gwiazda od trzech lat pełni funkcję ambasadorki Światowego Dnia Jogi w Polsce, który przypada 21 czerwca.