Nie pozwól wodzie zepsuć wspaniałego efektu
Do największych zalet klinkieru należą jego walory estetyczne. Widok cegły jest nierozerwalnie związany z architekturą i dobrze przyjmowany wszędzie, niezależnie od charakteru i przeznaczenia danego obiektu, a także konkretnych upodobań. Tym bardziej, że elewacja klinkierowa może przybierać najróżniejsze kolory, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę firmy Feldhaus.
Niekiedy zdarza się jednak, że jej wygląd dość szybko zostaje zepsuty przez białe naloty – charakterystyczny problem takich elewacji. To sole wapnia, które wysączają się wraz ze znajdującą się w murze wilgocią. Możemy tego uniknąć stosując odpowiednie, przeznaczone do klinkieru (zapewniające elastyczność spoiny i całkowitą jej szczelność) zaprawy zamiast cementowo-wapiennych, dużo ważniejsze jest jednak zapobieżenie obecności wody, w czym pomocne będą także izolacje poziome blokujące kapilarne jej podciąganie czy wentylację.
Z tego samego powodu trzeba pilnować sposobu postępowania z materiałem na miejscu robót – musi być chroniony przed zawilgoceniem – nie tylko poprzez opady, ale i z gruntu, więc powinien spoczywać np. na paletach. Prac nie należy prowadzić przy złej pogodzie – odpowiednią jest ciepła i sucha, a po ułożeniu cegieł bądź płytek i wykonaniu spoinowania trzeba przez dwa tygodnie zapewnić skuteczną ochronę przed opadami, umożliwiającą jednocześnie swobodny dostęp powietrza.
Wykorzystując klinkier dbaj o każdy szczegół
Klinkier jest materiałem naturalnym. Nawet jeśli nabywamy go od sprawdzonego producenta, który jego produkcję podporządkowuje ściśle dopracowanej technologii, nie można wykluczyć nieznacznych różnic w odcieniach pomiędzy poszczególnymi partiami. Gdy cegły bądź płytki będą spoczywały na paletach czy w opakowaniach, możemy tego nawet nie zauważyć – specyficzne plamy nieco innego koloru na gotowym murze trudno jednak przeoczyć. Dlatego zawsze trzeba elementy mieszać podczas układania. Jeszcze mniej osób pamięta o tym, jak wielką rolę w uzyskanym efekcie wizualnym pełnią fugi – one też powinny mieć jednakowy odcień na całej elewacji, toteż warto zadbać o odpowiedni zapas materiału. Samo spoinowanie należy wykonywać przy pomocy właściwych narzędzi (korytka i szpachelki), w sposób umożliwiający uniknięcie zabrudzenia płytek czy cegieł – jeśli pojawią się one na jakimkolwiek etapie prac, usuwajmy je natychmiast.
Elewacja klinkierowa to najlepszy sposób na to, by móc cieszyć się efektownym wyglądem budynku, a jednocześnie przez wiele lat nie martwić koniecznością dokonywania prac renowacyjnych i to bez jakiejkolwiek impregnacji – pod warunkiem, że zostanie ona prawidłowo wykonana.
Uniknij kilku błędów, a Twoja klinkierowa elewacja będzie piękna i trwała
Opublikowano:
Autor: Artykuł partnera
Przeczytaj również:
WiadomościKlinkier jest materiałem, po których sięga bardzo wielu inwestorów chcących mieć pewność, że wzniesione czy wyremontowane obiekty przez wiele lat zachowają doskonały stan techniczny. Charakteryzuje go przy tym wyjątkowy wygląd i wielka swoboda wykorzystania nawet w ramach bardzo różnych stylów architektonicznych. Oprócz doboru wysokiej jakości wyrobów, trzeba jednak dobrze zadbać także o prawidłowe wykonanie.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE