Reklama

Reklama

Biała Podlaska : "Krokodylki" uciekają z budynku starostwa?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Biała Podlaska :  "Krokodylki" uciekają z budynku starostwa? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce wyprowadzić się z biurowca powiatu bialskiego. Już analizuje otrzymaną ofertę sprzedaży budynku w Białej Podlaskiej.

Reklama

Na warunki panujące w budynku administracyjnym przy ul. Brzeskiej narzekali urzędnicy bialskopodlascy, powiatowi i lokatorzy. Zbudowany na początku lat osiemdziesiątych gmach typu "Lipsk" nieznośnie nagrzewał się latem i wyziębiał zimą. W dodatku użyty przy budowie azbest emitował toksyny, na które uskarżała się część tam pracujących osób.  O biurowiec rywalizowali ze sobą były prezydent Andrzej Czapski i były starosta Tadeusz Łazowski. W 2012 r. wojewoda przekazał obiekt miastu i cząstkowo Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Bialskie starostwo musiało dzierżawić kilka pięter.

 
Biurowiec strachu
W 2017 r. sukcesem ówczesnego prezydenta Dariusza Stefaniuka i polityków PiS było utworzenie przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Białej Podlaskiej wydziału tej inspekcji i stworzenie z czasem tam prawie 100 miejsc pracy. 
Wkrótce jednak GITD, którego funkcjonariusze nazywani są "krokodylkami", zaczął się uskarżać na fatalne warunki w biurowcu przy ul. Brzeskiej. Nowy prezydent Michał Litwiniuk miał poważny kłopot z zastrzeżeniami GITD do stanu technicznego tego obiektu oraz z pismami wymieniających grad usterek.
– Przeciekający dach, wielokrotne zalania pomieszczeń, odpadające elementy wyposażenia, np. lampy, brak możliwości zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach zarówno latem, jak i zimą, nieszczelne okna – wyjaśniła nam niedawno Monika Niżniak, rzecznik prasowy GITD.
 
 
Magistrat pozbył się kłopotu

Prezydent Michał Litwiniuk zdecydował się spełnić marzenie władz powiatu bialskiego i zarazem pozbyć się kłopotu. Nie zważał na to, że Biała Samorządowa oprotestowała zgodne poparcie jego wniosku przez radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Zjednoczonej Prawicy. Po długich negocjacjach oraz uchwałach samorządów 31 grudnia 2020 r. miasto przekazało starostwu biurowiec przy ul. Brzeskiej. Powiat za to oddał budynek dawnej "melioracji" przy ul. Łomaskiej oraz dopłacił prawie 4 mln zł.

Po ponad 21 latach zabiegów powiat wreszcie uzyskał biurowiec. Starosta Mariusz Filipiuk nie ukrywał satysfakcji, że starostwo jest na swoim. W lipcu bialskie starostwo zawarło porozumienie z Krajowym Biurem Wyborczym w sprawie niezbędnych, pilnych remontów biurowca szacowanych na 460 tys. zł. Wtedy Janusz Skólimowski, wicestarosta bialski powiedział nam, że biuro wyborcze posiada ok. 2 proc. nieruchomości, zatem tylko w takiej wielkości może partycypować w kosztach. Dodał, iż starostwo wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie tego remontu z Programu Inwestycji Strategicznych.

 

Weryfikowana jest oferta na nową siedzibę

Niedawno jednak ukazało się ogłoszenie GITD o zamiarze zakupienia dużej nieruchomości (budynku o wysokim standardzie i powierzchni biurowej 2 tys. mkw.) na potrzeby działalności inspekcji w Białej Podlaskiej. Zapytaliśmy zatem Monikę Niżniak, rzecznik GITD, o przyczynę dość pospiesznego oczekiwania na ofertę.

"Ze względu na fatalny stan techniczny dotychczas zajmowanego obiektu przy ul. Brzeskiej 41 oraz konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniej powierzchni biurowej, niezbędne było podjęcia przez kierownictwo Inspekcji działań, które zapewnią pracownikom bezpieczne i godne warunki pracy" – otrzymaliśmy odpowiedź.

Ponadto Biuro Informacji i Promocji Wydział Komunikacji GITD wyjaśniło nam, że podjęto decyzję o zakupie nieruchomości, która po dostosowaniu do wymagań GITD, spełni standardy zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i komfortu pracy.

"Zwracamy uwagę, że GITD jest istotnym pracodawcą na lokalnym rynku pracy i już dziś zapewnia zatrudnienie ok. 120 osobom – mieszkańcom miasta, jak i jego okolic" – przypomina rzecznik.

Do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego złożona została tylko jedna oferta sprzedaży budynku na nową siedzibę GITD w Białej Podlaskiej.

    – Oferta musi zostać dokładnie zweryfikowana, więc musimy uzbroić się w chwilę cierpliwości – podkreśliła przedstawicielka biura informacji GITD.

Szkoda tego czynszu

Wicestarosta Janusz Skólimowski nie ukrywa zaskoczenia i rozczarowania decyzjami GITD, ten dzierżawca części biurowca płaci bowiem czynsz istotny dla zmniejszenia kosztów utrzymania budynku.

– Dziwimy się, że tak gwałtownie się pogorszyły warunki lokalowe w tym obiekcie... Nadal pozostają aktualne nasze zapowiedzi, co do remontu i dobudowy nowego budynku – mówi wicestarosta.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że starostwo zabiega o ok. 40 mln zł na tę inwestycję.

Artykuł pochodzi z portalu biala.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy