Reklama

Reklama

Łowczy Roman Laszuk odwołany niejawnie. Jakie są powody?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PZŁ Biała Podlaska

Łowczy Roman Laszuk odwołany niejawnie. Jakie są powody? - Zdjęcie główne

foto PZŁ Biała Podlaska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Przed kilkoma tygodniami Roman Laszuk został nagle odwołany z funkcji łowczego okręgowego Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej. Tymczasowo zastępuje go Bartłomiej Kurkus, łowczy okręgowy w Siedlcach.

Reklama

Roman Laszuk był łowczym co najmniej kilkanaście lat. Miał mocną pozycję. To w jego okręgu marszałek Sejmu, przyszły prezydent Bronisław Komorowski, polował na dziki. Już w 2008 i w 2010 r. Stanisław Pawluk, znany felietonista walczący z patologią w środowiskach łowieckich, opisywał barwne ekscesy bialskich elit myśliwskich, których szefem był Roman Laszuk. Łowczy przetrwał organizowane w 2017 r. manifestacje rolników i radnych PSL domagających się jego odwołania i wystrzelania dzików podczas epidemii ASF.

Odwołali i nie muszą uzasadniać

Dominik Szary, od kilku miesięcy rzecznik prasowy PZŁ, poinformował nas, że Roman Laszuk został odwołany z funkcji łowczego okręgowego zgodnie z prawem łowieckim.

– Prawo łowieckie nie nakłada na łowczego krajowego obowiązku uzasadniania decyzji odnośnie powoływania i odwoływania łowczych okręgowych – tłumaczy rzecznik.

Dodaje, że odwołanie z funkcji łowczego okręgowego było przyczyną do rozwiązania stosunku pracy i wypowiedzenia umowy o pracę, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

– Obowiązki łowczego okręgowego PZŁ w Białej Podlaskiej pełni obecnie Bartłomiej Kurkus, łowczy okręgowy PZŁ w Siedlcach – podkreślił Dominik Szary.

Łowczy na dwóch stołkach albo z dwururką

Radny powiatu siedleckiego Bartłomiej Kurkus jest zarazem kierownikiem biura okręgowego PZŁ i przewodniczącym Zarządu Okręgowego PZŁ w Siedlcach.

– Od 31 sierpnia pełnię obowiązki w Białej Podlaskiej do czasu, kiedy łowczy krajowy powoła, w uzgodnieniu z ministrem odpowiedzialnym za klimat, nowego łowczego – informuje nas z Siedlec Bartłomiej Kurkus. Zapytany o problemy myśliwych i rolników w strefie stanu wyjątkowego zaznacza, że ze starostą bialskim wystąpił już w sprawie zmiany ustawy, aby możliwe było szacowanie szkód łowieckich i wypłacanie poszkodowanym odszkodowań.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego, czy zmiany kadrowe nie komplikują wypłacania odszkodowań rolnikom.

– Zmiana na stanowisku łowczego okręgowego nie powoduje zagrożeń w zakresie szacowania szkód łowieckich i walki z ASF – podkreśla Szary.

Zapytaliśmy też dr. med. Andrzeja Kisiela, który jest członkiem Zarządu Okręgowego PZŁ w Białej Podlaskiej o wspomniane zmiany kadrowe.

– Oficjalnie nie wiemy o nich. Nikt nie przekazał nam informacji. Trochę koledzy myśliwi narzekają na brak polowań nad Bugiem... – mówi doktor.

Odwołany milczy, felietonista komentuje

Usiłowaliśmy skontaktować się z odwołanym z funkcji łowczego Romanem Laszukiem. Niestety, nie odbierał telefonu i nie odpisywał na SMS-y.

Jedynie Stanisław Pawluk, autor felietonów i bloga myśliwskiego, przypomina, że wielokrotnie opisywał skandale łowieckie, w których przewija się były łowczy.

– Obrona Romana Laszuka nie jest dobrze postrzegana przez ogół myśliwych i rolników. Dawno powinien być wywalony i to z hukiem. Jego dymisja jest bodajże jedyną rozsądną decyzją aktualnej władzy PZŁ – twierdzi felietonista.

Artykuł pochodzi z portalu biala.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy