Reklama

Reklama

Terespol : Inwestycje mieszkaniowe nad Bugiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Terespol : Inwestycje mieszkaniowe nad Bugiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W Terespolu ruszyło budownictwo mieszkaniowe i mieszkań ma tam przybywać. Na dowód burmistrz Jacek Danieluk wskazuje na postęp prac na trwającej już budowie. Ma też nadzieję na kolejne inwestycje.

Reklama

Burmistrz nie ukrywa satysfakcji, że na półmetku jest już budowa wielorodzinnego budynku komunalnego z 32 mieszkaniami. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec 2022 r.

 

– Miasto pozyskało ponad 6,2 mln zł dotacji na to zadanie, czyli 80 proc. wartości inwestycji, z rezerwy celowej ministra finansów. Dzięki dofinansowaniu rządowemu, przy ścisłej współpracy z wicepremierem Jackiem Sasinem i wojewodą lubelskim Lechem Sprawką, zostanie uporządkowana sytuacja budownictwa komunalnego w Terespolu – informuje Jacek Danieluk.

Dodaje, że przewidywany miesięczny czynsz w nowym budynku o powierzchni użytkowej ponad 1,3 tys. mkw. wyniesie ok. 9 zł/mkw.

 

– Miasto na wkład własny w kwocie 1,5 mln zł zaciągnęło kredyt na okres 11 lat. Roczna spłata zobowiązania to około 150 tys. zł plus odsetki. Roczny osiągnięty czynsz z najmu to kwota również około 150 tys. zł. Warto zaznaczyć, że zostaną wyburzone stare budynki komunalne, które pamiętają przełom XIX i XX w. – mówi burmistrz.

 

Ujawnia, że ze sprzedaży działek po starych mieszkaniach komunalnych planuje wpływ do budżetu w wys. ok. 1 mln zł. Na spłatę wspomnianego kredytu miasto ma przeznaczyć wpłaty pozyskane od najemców z czynszów, a brakującą część pokryje ze sprzedaży działek.

 

– Ostatecznie, na spłatę wkładu własnego na tę inwestycję, samorząd nie poniesie żadnych wydatków finansowych – podsumowuje Jacek Danieluk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ :  Dobry czas dla rozwoju Terespola

 

Przypomina, iż Terespol przystępuje do programu rządowego, dzięki któremu w najbliższych latach w pierwszym etapie zostanie wybudowanych 30 tanich mieszkań pod najem, bądź na sprzedaż.

 

– Bezzwrotne środki z budżetu państwa na ten cel mają osiągnąć kwotę do 60 proc. całości przedsięwzięcia. Rada Miasta podjęła już stosowne uchwały – informuje szef Urzędu Miasta.

 

Istotnie, podczas grudniowej sesji rada wyraziła zgodę na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Lubelskie. W naszym województwie przystępuje do niej kilkanaście samorządów, w tym z naszego regionu miasta Biała Podlaska, Międzyrzec, Terespol i Włodawa oraz gmina Wisznice. Docelowo spółka ma wybudować ponad tysiąc tanich mieszkań, w tym kilkadziesiąt w Terespolu.

 

Terespolska rada podjęła już też uchwałę w sprawie zatwierdzenia wniosku, by z dotacji Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa wesprzeć sfinansowanie udziałów Terespola w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. W głosowaniu nad tymi uchwałami troje radnych opozycji wstrzymało się od poparcia projektów.

– Wkładem własnym samorządu będzie przekazanie pod budynek ponad 40-arowej działki położonej przy ul. Wspólnej – podkreśla Jacek Danieluk.

Artykuł pochodzi z portalu bialasiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy