Reklama

Reklama

Milejów miastem? Zdecyduje cała gmina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UG Milejów

Milejów miastem? Zdecyduje cała gmina - Zdjęcie główne

foto UG Milejów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Każdy mieszkaniec gminy w lutym otrzyma ankietę z pytaniem, czy chce, by Milejów został miastem.

Reklama

- Były dwie możliwości konsultacji - poprzez referendum jednodniowe lub ankietowanie mieszkańców. Wybraliśmy formę konsultacji ankietowych, które odbędą się przez cały luty – informował wójt Milejowa Tomasz Suryś we wtorek, 28 grudnia na ostatniej sesji rady gminy.

Jak dodał, status miasta zwiększyłby prestiż miejscowości, w której w ostatnim czasie powstało dużo inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców.

– W przyszłym roku zmieni się otoczenie i budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Za chwilę ogłosimy przetarg na modernizację parku. W 2022 r. zrealizujemy też bardzo duży wniosek dotyczący przebudowy stadionu. Ponadto w budynku po dawnej restauracji Asturia powstanie siedziba OSP i część senioralna – wyliczał wójt.

Wspomniał też o skanalizowaniu całego Milejowa oraz termomodernizacji szkoły i urzędu, a także o planie kapitalnego remontu budynku gminnej przychodni i budowy bloku w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Wójt stwierdził, że dzięki nadaniu statusu miasta może wzrosnąć wartość nieruchomości w Milejowie. Odniósł się też do obaw mieszkańców. 

Pytają o podatki i dodatki wiejskie

- Kwestie podnoszone przez przeciwników tego przedsięwzięcia to potencjalny wzrost podatków. Trzeba mówić o tym głośno i wyraźnie, że takiego mechanizmu wprost nie ma. Obowiązuje zasada powszechności opodatkowania. Radni uchwalają stawki podatkowe dla całej gminy i status miasta tu nic nie zmieni – powiedział na sesji wójt.

- Podobnie pojawiły się zapytania, jeśli chodzi o uposażenia licznej grupy zawodowej nauczycieli. W tej materii też nie będzie zmian, ponieważ przepisy stanowiące o dodatku wiejskim tak są skonstruowane, że status tak małego miasteczka nie spowoduje obniżenia wynagrodzeń – dodał Suryś.

Przypomnijmy, że aby ubiegać się o nadanie statusu miasta 1 stycznia 2023 roku, należy zakończyć konsultacje społeczne i złożyć wniosek do wojewody do 31 marca 2022 r.

Jak jednak zaznaczył wójt, wszystko będzie zależeć od konsultacji społecznych przeprowadzonych w lutym.

-  Uszanuję każdy wynik konsultacji. Jeśli więcej osób będzie na nie, to takiego wniosku do wojewody zapewne nie złożymy – zapewnił Suryś.  

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy