Reklama

Reklama

Powiat łęczyński: Szykują się zwolnienia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Powiat łęczyński: Szykują się zwolnienia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem - Zdjęcie główne

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem | foto Google Street View

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem poinformował już związki zawodowe o tym, jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ruchach kadrowych. W praktyce oznacza to pierwsze przymiarki do zwolnienia pracowników.

Reklama

Podległy powiatowi łęczyńskiemu Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem ma kłopoty finansowe, o czym mówił dyrektor ośrodka Dariusz Szafranek na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Powiatu Łęczyńskiego (18 marca).

Liczba wychowanek spada...

Przypomnijmy, że do tego typu placówek wychowanki kierowane są przez sądy. Obecnie takich skierowań jest jednak dużo mniej niż w poprzednich latach.

Subwencja naliczana jest na podstawie liczby wychowanek w dniu 30 września danego roku. Dyrektor Szafranek wyliczał: 30 września 2019 r. MOW miał 54 podopieczne, rok później – 65, a w 2021 r. - 45.

Dodał, że 30 września bieżącego roku liczba wychowanek może być jeszcze mniejsza i szacuje, że będzie wtedy 34 wychowanki. 

- Sytuacja jest ogólnopolska, generalnie w systemie jest około dwóch tysięcy mniej wychowanek niż w poprzednich latach, a z czego to wynika? Trudno mi powiedzieć – powiedział dyrektor Szafranek, który nie ukrywał, że sytuacja finansowa placówki jest trudna.

...a z nią subwencja

- Łatwo policzyć, że jeżeli mamy 20 osób mniej rok do roku i pomnożymy to przez 80 tys. zł, bo taka w przybliżeniu jest waga jednej wychowanki, to daje nam w granicach 1,6 mln zł deficytu – mówił dyrektor MOW w Podgłębokiem. 

I dodał, że w tegorocznym budżecie szkoły brakuje 1,303 mln zł na wynagrodzenia i 387 tys. zł na wydatki bieżące.

W placówce zatrudnionych jest 16 pracowników obsługi i 41 nauczycieli. - Nie ulega wątpliwości, że należy podjąć działania w zakresie pewnej formy restrukturyzacji, czyli ewentualnych zmian w projekcie arkusza organizacyjnego – nie krył dyrektor Szafranek, a za tymi słowami kryją się ewentualne zwolnienia pracowników.

Kryteria "ruchu kadrowego"

Szafranek zwrócił się już do związków zawodowych z pismem, w którym podał, jakie będą - jak to określił - "kryteria ruchu kadrowego". Na tym etapie dyrektor nie informuje jeszcze, ile osób straci pracę.

Wiadomo, że w pierwszej kolejności będą zwalniani nauczyciele z najniższym stopniem awansu zawodowego. Kolejne kryteria to czas trwania umowy (czy jest na czas określony), posiadane kwalifikacje, ocena pracy, dyspozycyjność i czy dany nauczyciel ma dodatkowe źródło utrzymania.

A jeżeli chodzi o pracowników niepedagogicznych, to decydującymi kryteriami będą "częsta i długotrwała absencja powodująca dezorganizację funkcjonowania placówki", staż pracy, sytuacja socjalna materialna pracownika i prawo do świadczeń emerytalnych.

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy