Reklama

Reklama

Łuków: Dostali kary za otwarcie restauracji w trakcie lockdownu. Rzecznik firm stanął w ich obronie

Opublikowano: czw, 22 lip 2021 14:24
Autor: | Zdjęcie: Screen - Warka Łuków/Facebook

Łuków: Dostali kary za otwarcie restauracji w trakcie lockdownu. Rzecznik firm stanął w ich obronie - Zdjęcie główne

Dostali kary za otwarcie restauracji w trakcie lockdownu. Rzecznik MŚP stanął w ich obronie | foto Screen - Warka Łuków/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, właściciel klubu Warka Łuków nie musi od razu płacić kar. Kary o łącznej wysokości 30 tys. zł zostały wymierzone za otwarcie restauracji w styczniu, gdy obostrzenia pandemiczne na to nie zezwalały.

Reklama

Otworzyli mimo lockdownu

W styczniu, z powodu pandemii koronawirusa obowiązywał lockdown. Zgodnie z obostrzeniami gastronomia nie mogła funkcjonować stacjonarnie, a tylko prowadzić działalność na wynos i dowóz. Wówczas klub Warka Łuków otworzył się i przyjmował klientów na miejscu. Właściciele zastrzegali, że lokal działa w pełynm reźimie sanitarnym. Ale w efekcie i tak dostali trzy decyzje z sanepidu - każda z karą po 10 tys. zł. Otrzymali tydzień na wpłatę.

Włączył się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

W środę (21 lipca) Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że walczy o przedsiębiorców z branży gastronomicznej, w tym o Warkę Łuków. Przypomniał, że sanepid wymierzył przedsiębiorcy trzy kary pieniężne po 10 tys. zł każda i jednocześnie wydał decyzje o natychmiastowym wykonaniu.

CZYTAJ TAKŻE: ŁUKÓW. Restauracja "Warka" działa. Trzy godziny po otwarciu kontrola (WIDEO)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców korzystając ze swoich uprawnień, zgłosił udział na prawach przysługujących prokuratorowi w trzech postępowaniach przed Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Lublinie (organu odwoławczego) w sprawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łukowie z kwietnia wydanych wobec przedsiębiorcy prowadzącego restaurację. Rzecznik MŚP zakwestionował wymierzenie restauratorowi administracyjnych kar pieniężnych w kwocie po 10 tys. zł każda, czyli łącznie 30 tys. zł, będącej konsekwencją kontroli przeprowadzonej w lokalu w styczniu i lutym. W decyzjach wskazano na naruszenia obowiązku przygotowania i podawania posiłków i napojów klientom lokalu – bezpośrednio, powołując się na zagrożenie życia lub zdrowia gości w kontrolowanym miejscu m.in. w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W związku z tym Rzecznik MŚP w maju wniósł o wstrzymanie natychmiastowe wykonania decyzji do czasu ukończenia postępowania odwoławczego oraz o uchylenie zaskarżonych decyzji w całości i umorzenie postępowania.

- Organ nie może powoływać się w swojej decyzji do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w kontrolowanym obiekcie, tym bardziej iż w żaden sposób nie udowodnił, że w dniu prowadzonej kontroli personel obsługujący klientów był nosicielem SARS COV2, a jest to elementarną przesłanką, by móc w ogóle mówić o tego typu zagrożeniu - mówi dr n. pr. Marek Woch, dyrektor generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W wyniku działań Rzecznika MŚP - Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismami z czerwca, poinformował o wstrzymaniu natychmiastowego wykonania kwietniowej decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łukowie, a pismami z lipca zawiadomił o zakończeniu postępowania wobec przedsiębiorcy.

- Kolejna sprawa zakończona sukcesem. Mały kamyczek w ratowaniu polskiego biznesu. W tym przypadku, jak i pewnie wielu innych postępowaniach, niezwłoczne wstrzymanie decyzji, jest konieczne, ponieważ pogłębia bardzo trudną sytuację, w której tkwią przedsiębiorcy oraz ich pracownicy w związku z wielomiesięcznymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności i możliwości pracy. Walczymy o każdy taki przypadek i czekamy jeszcze na decyzje odnoście nałożonych bardzo wysokich kar pieniężnych - komentuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Jesteśmy zadowoleni"

Z kolei sanepid podkreśla, że całe postępowanie jeszcze trwa. - Postępowanie administracyjne nie zostało zakończone - wyjaśnia Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Natomiast właściciel lokalu zaznacza, że cieszy go decyzja o wtsrzymaniu kar.

- Jesteśmy zadowoleni, z uzyskanej decyzji. Czekamy na resztę decyzji - komentuje Michał Matejek, właściciel klubu Warka Łuków. - Oznacza to, że sanepid nie zabierze mi teraz z konta 30 tys. zł. Oprócz tego, nie są naliczane odsetki - dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Łukowska restauracja zbiera na karę dla sanepidu. Każdy może pomóc

Do końca miesiąca ma zapaść decyzja, jak zostaną potraktowane odwołania restauratora. Poza tym, właściciel Warki dodaje, że odkąd w maju gastronomia została otwarta, klientów nie brakuje.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
Artykuł pochodzi z portalu lukow24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.