Reklama

Reklama

Łuków: Powstanie ekologiczna elektrociepłownia. Ciepło ze zrębków i własny prąd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łuków: Powstanie ekologiczna elektrociepłownia. Ciepło ze zrębków i własny prąd - Zdjęcie główne

Umowę opiewającą na kwotę 69 mln 847 tys. zł podpisali w siedzibie NFOŚIGW w Warszawie zastępca Prezesa Zarządu Funduszu Artur Michalski oraz burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i prezes PEC w Łukowie Aleksander Kompa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Blisko 70 mln zł kosztować będzie inwestycja, polegająca na budowie nowej elektrociepłowni, którą przeprowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łukowie.

Reklama

PEC otrzyma na inwestycję dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obiekt powstanie w ramach projektu "Budowa ekologicznej elektrociepłowni w Łukowie".

Umowa na 70 mln zł

Umowę opiewającą na kwotę 69 mln 847 tys.  zł podpisali w siedzibie NFOŚIGW w Warszawie zastępca Prezesa Zarządu Funduszu Artur Michalski oraz burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i prezes PEC w Łukowie Aleksander Kompa. Na kwotę składają się na nią m.in. dotacja z NFOŚiGW, preferencyjna pożyczka na okres 20 lat i wkład własny PEC w wysokoścok. 350 tys. zł.

Odejście od węgla

W czwartek 13 stycznia obaj panowie przedstawili na konferencji prasowej szczegóły budowy przyszłej ciepłowni.

 - Dwa bloki energetyczne o łącznej mocy blisko 16 megawatów termicznych, z których jeden będzie miał możliwość dodatkowej produkcji prądu elektrycznego, powstaną w ciągu najbliższych kilku lat w Łukowie. Inwestycja pozwoli odejść miastu od ogrzewania tradycyjnym paliwem  -węglem  i przejść na tzw. zieloną energię i surowiec, jakim są zrębki. Budowa nowej elektrociepłowni pozwoli także osiągnąć niższe rachunki ponoszone przez PEC, a w przyszłości da także możliwość sprzedaży energii na zewnątrz – mówił prezes PEC Aleksander Kompa.

 Droga emisja CO2

Konieczność przeprowadzenia inwestycji wymuszają m.in. rosnące koszty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, które tylko w 2021 r. kosztowały PEC ponad 4,5 mln zł, a w najbliższych kilkunastu miesiącach oscylować mogą na kwotę 8-9 mln zł. Istotne są także tendencje międzynarodowe wymuszające bycie "eko", rosnące ceny za węgiel, wysokość inflacji i związane z tym faktem niepokoje społeczne.

  Oprócz kotłów ciepła, w nowej elektrociepłowni PEC powstanie także tzw. magazyn ciepła, układ oczyszczania spalin, z których - co ciekawe - także odzyskiwane będzie ciepło oraz infrastruktura towarzysząca. Wybudowany zostanie także 24-godzinny magazyn biomasy z ruchomą podłogą oraz zbiornik PPOŻ o pojemności 500 m3.

 Ożywienie gospodarcze

- Inwestycja oprócz aspektu ekologicznego, jak redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ekonomicznego, będzie miała także ważny aspekt społeczny, ponieważ przyniesie ożywienie gospodarcze w regionie, związane chociażby ze skupem surowców na potrzeby produkcji ciepła – tłumaczył burmistrz Piotr Płudowski.

Na sezon 2024/25

Jak zakłada  prezes spółki Aleksander Kompa, do połowy 2022 r. ma zostać ogłoszony przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na zrealizowanie inwestycji. Prace mają trwać przez około 20 miesięcy, a zakończenie budowy planowane jest na sezon grzewczy 2024/2025.

Artykuł pochodzi z portalu lukow24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy