Przez ostatnie cztery lata panie rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie kulinarnej i rękodzielniczej, a motywami przewodnimi konkursów były lubelskie jabłka, zioła i kasza oraz owoce miękkie. Wszystko po to, aby docenić wkład wiejskich kobiet w kultywowanie tradycji i ukazanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu. Nowa odsłona konkursu polega na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o minimum 25 letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim oraz jej prezentacja przed Komisją konkursową. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem Konkursu jest promowanie województwa lubelskiego w zakresie niepowtarzalnej lubelskiej tradycji kulinarnej. Konkurs będzie miał charakter etapowy: I etap to Półfinały, które odbędą się w każdym z 20 powiatów województwa lubelskiego w terminie od kwietnia do lipca 2023 rok. Komisja konkursowa wyłoni laureatów I, II, III miejsca w każdym powiecie, co zagwarantuje przejście do finału konkursu oraz zdobycie nagród rzeczowych: za I miejsce: wyjazd studyjny dla 1 przedstawicielki koła/stowarzyszenia, za II miejsce: porcelanowy serwis obiadowy dla 12 osób, za III miejsce: porcelanowy serwis kawowy dla 12 osób. Tradycyjnie zwycięzcy półfinałów zostaną zaproszeni do udziału w Gali Finałowej, która w tym roku odbędzie się 3 września 2023 r. w Restauracji „Drob” w Urszulinie.
Komisja konkursowa spośród 60 uczestników wybierze finalistów – zdobywców I, II, III miejsca, którzy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości: za I miejsce: 7.000 zł; za II miejsce: 5.000 zł; za III miejsce: 3 000 zł; oraz 5 wyróżnień o wartości 1000 zł każda. Zgłoszenia do 31 marca 2023 r. Regulamin konkursu i karty zgłoszeń dostępne są na stronie www.lubelskie.pl oraz www.lubelskie.ksow.pl. Informacje o konkursie można także uzyskać pod numerem telefonu: 81 441 68 73, 81 441 65 38.
Komentarze (0)