Route 66 najlepsze lata ma już za sobą, jednak po okresie pewnej zapaści wraca do łask. Rośnie turystyczne zainteresowanie tym szlakiem, a niektóre odcinki są całkiem nieźle odnowione. Jest na nim co oglądać. Jest przy przemierzaniu go duch przygody i poczucia wolności. Jest fascynująca przyroda, zmieniające się krajobrazy i możliwość zetknięcia się z różnorodnymi ludźmi. Jest w końcu możliwość porzucenia na jakiś czas codzienności i zanurzenia się w mieszankę historii i teraźniejszości, popkultury i chwilami zabawnej, ale zarazem w pewien sposób pociągającej tradycji.
– Podczas spotkania w Radzyniu Artur Owczarski zabierze nas w wielodniową trasę legendarną Route 66. Starym, mało nowoczesnym, ale nie odcinającym od świata samochodem. Przemierzymy wspólnie 3 939 km z Chicago w Illinois do Santa Monica w Nowym Meksyku wydłużonych do 5 463 km - należy wszak zobaczyć atrakcyjne miejsca położone w pobliżu sławnego szlaku. Takie jak chociażby Wielki Kanion Kolorado, Park Narodowy Petrified Forest, Monument Valley czy Kanion Antylopy. Wyjść raz na jakiś czas z samochodu i poczuć nie tylko wiatr we włosach „rozpędzonego” do 80 km auta, ale i atmosferę przeróżnych miejsc. Czasami mile zaskakujących, czasami - jak to w podróży bywa - rozczarowujących – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Artur Owczarski podróżuje od ponad dwudziestu lat. Motorowodniak, przedsiębiorca i tata trójki dzieci. Jego ulubione kierunki to Chiny, w których był kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Brał udział w regatach na Karaibach, zwiedzał klasztory buddyjskie w Himalajach i przejechał kilka tysięcy kilometrów szutrowymi drogami w paru afrykańskich krajach. Przemierzył odległe od cywilizacji obszary pustyni Gobi. Szczególnie dużo czasu spędził w Teksasie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechał też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA powstały książki: „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” (2019), „Teksas to stan umysłu” (2020) i „Luizjańskie gumbo” (2022). Teksas jest mu bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędził ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymał tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów.
Na 45. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zapraszają Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim.
Komentarze (0)