reklama
reklama

Wielka wystawa o Czemiernikach, które odzyskują prawa miasta, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie

Opublikowano:
Autor:

Wielka wystawa o Czemiernikach, które  odzyskują prawa miasta, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Czemiernickie Towarzystwo Regionalne Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach , Wójt Gminy Czemierniki, Archiwum Państwowe w Lublinie zapraszają na wciąż trwającą wystawę ,,Czemierniki Dzieje wsi, miasta, gminy" w  Galerii Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wystawa będzie czynna do 27 maja w godzinach pracy biblioteki.
reklama

„Czemierniki – dzieje wsi, miasta, gminy” to wystawa na której zostały zebrane różnorodne materiały dotyczące historii ziemi czemiernickiej od czasów najdawniejszych do współczesności. Ekspozycja została zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Czemiernickie Towarzystwo Regionalne, Parafię pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach, Wójta Gminy Czemierniki oraz Archiwum Państwowe w Lublinie pod patronatem honorowym JE Arcybiskupa Stanisława Budzika oraz patronatem medialnym „Wspólnoty Radzyńskiej”.

 

 

reklama

 

 

Zaprezentowano na niej zarówno materiały biblioteczne, takie jak publikacje książkowe, czasopisma, starodruki, rękopisy i pocztówki oraz zbiory archiwalne pochodzące z: WBP im. H. Łopacińskiego, Archiwum Państwowego w Lublinie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła, Archiwum Zespołu Szkół w Czemiernikach i Archiwum Parafialnego w Czemiernikach. Wśród zbiorów prywatnych na uwagę zasługują materiały Tadeusza Sławeckiego, Mariana Mazurka i Mirosława Walickiego, fotografie udostępnione przez Waldemara Krupę i Grzegorza Kaweckiego oraz kolekcja dzieł wykonanych w różnych technikach, związanych osobą autora bądź tematem z ziemią czemiernicką – m.in. Urszulę Pietras, Marka Leszczyńskiego, ks. Mariana Malarza, czy uczestników plenerów malarskich w Bełczącu.

reklama

 

 

Do najcenniejszych obiektów należą „Akta sądowe miasta Czemierniki Ziemia Lubelska od r. 1638-1695”, w których umieszczone są dokumenty opatrzone pieczęciami z herbami m.in. Stanisława Firleja kasztelana lubelskiego, Jana Firleja oraz Andrzeja Firleja – właścicieli dóbr czemiernickich. Interesujący jest przywilej Jana Kazimierza nadający prawo odbywania jarmarków w Czemiernikach z dnia 6 marca 1665 r.. Oba rękopisy są własnością Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła. Okazale również prezentuje się księga rękopiśmienna na papierze czerpanym pt. „Księgi grodzkie lubelskie, Księga relacji 1753”, która została udostępniona na wystawę przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Ekspozycję wzbogacają stroje ludowe użyczone przez Muzeum Narodowe w Lublinie oraz eksponaty, w tym Miecz Wikingów z Tyśmienicy, wypożyczone z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Autorami ekspozycji są: Agata Kozioł i Marta Tomasik oraz Jacek Wałdowski (Dział Informacji i Promocji WBP), Marek Bunia i Waldemar Kawecki. 

reklama

 

Dp tematu wracamy w papierowym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu radzyn.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama