reklama

Gdzie był browar w Białej Podlaskiej?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie był browar w Białej Podlaskiej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaBrowar rodziny Auerbachów zaopatrywał w złoty trunek większość karczm w Białej Podlaskiej. Najprawdopodobniej to w ich firmie po raz pierwszy w dziejach miasta wypuszczono na rynek piwo w zamykanych na krachlę butelkach.

W każdej miejscowości istniało wiele mikrobrowarów, produkujących złoty trunek na potrzeby gastronomii. Swój produkt sprzedawały albo bezpośrednio we własnym lokalu, albo przewoziły w beczkach. Ponieważ większość karczm w przedwojennej Białej (oraz w większości innych miasteczek na Podlasiu) była w rękach żydowskich, więc i browary prowadzili głównie sami starozakonni. Nie ma żadnych śladów po tym, by butelkowali swoje piwo i wystawiali do sklepów. Z pomroki dziejów udało się badaczom i miłośnikom piwnej tradycji wyłuskać następujące browary: 

1. Browar Leiba Bersteina działający w latach 1898-1902 (?)

2. Browar Leiba Gronsburga 1898-1902

3. Browar Matela Jakubowicza 1888-1900

4. Browar Szmula Jakubowicza i Sura Lurbacha 1900-1904 (?)

5. Browar Szmula Jakubowicza (?) - 1908.

Największą rolę odegrał i najdłużej na rynku utrzymywał się browar należący do rodziny Auerbachów. Jego początki sięgają być może nawet połowy XVIII wieku, kiedy Anna Radziwiłłowa przekazała Żydowi Jakubowiczowi dom przy ulicy Brzeskiej wraz z m.in. browarem. W końcówce XIX wieku cały kompleks przez małżeństwo przeszedł do Auerbachów. Zabudowania obejmowały znaczny obszar, sięgający aż po posesję Narutowicza 38. Około1920 roku - również wskutek wżenienia się w rodzinę - do spółki wchodzi Moszko Weizenfeld. Mimo aktywnej działalności - znamy etykiety kilku rodzajów produkowanego piwa - w 1927 browar przestaje działać. Pod adresem Brzeska 15 zaczyna wtedy działać sklep z lampami i szkłem.

Oprócz piwa miejscowego dużą rolę odgrywały produkty importowane z mniejszych, bardziej renomowanych ośrodków. W latach 30. rozlewnię i skład piwa okocimskiego prowadził na ulicy Jatkowej I. Szapiro. Dużą popularnością cieszył się również trunek sprowadzany z browarów lwowskich, które posiadały w Białej stałą ekspozyturę handlową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo