reklama

Gospodynie z Ostrówka

Opublikowano:
Autor:

Gospodynie z Ostrówka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaKobiety z gminy Ostrówek angażowały się w życie społeczne, organizowały kursy i czyny społeczne, działały na rzecz kultury. To tylko niektóre aspekty działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Ich działalność opisał były proboszcz parafii Ostrówek ks. Jan Brodziak.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku powstało w 1957 r. Jak pisze ks. Jan Brodziak w książce "Dzieje Ostrówka", jego powstanie wiązało się z przyjazdem do tej wsi Stefanii Trzeciak. To ona zaproponowała Wandzie Gadzale utworzenie koła. Początkowo należało do niego 10 kobiet, w listopadzie - już 34. U Wandy Gadzały odbywały się kursy: kroku i szycia, gotowania i pieczenia, masarski, robienia przetworów owocowych. Kobiety należące do koła prowadziły konkursy - na ogródki warzywne, kwiatowe, chowu piskląt. Dzięki tym konkursom zapoczątkowano w gminie uprawę nowych roślin - selerów, kalafiorów, bobu. Kobiety zapisywały się na kursu przysposobienia rolniczego, żeby podnieść swoje umiejętności. W okresie nieco późniejszym, w latach siedemdziesiątych, organizowane były kursy wykwalifikowanego rolnika i wykwalifikowanego ogrodnika. Ukończyło je 25 kobiet.

Lekarze na pogadankach

Koło opiekowało się dziećmi w czasie prac polowych, u Wandy Gadzały w 1958 r. zorganizowano pierwszy dzieciniec. Uczestniczyło w nim 34 dzieci. Ale opieka nad dziećmi w okresie żniw nie wystarczała. Członkinie koła starały się o utworzenie przedszkola w gminie - powstało ono w 1975 r.

Działalność koła rozszerzała się, w 1964 r. były już oddziały w Antoniówce, Luszawie, Cegielni, Jeleniu. 

 Na prelekcje o ochronie zdrowia przyjeżdżali lekarze Zbigniew Hupert i Henryk Czechowski oraz pielęgniarka Zofia Grzędzielska.

Koło prowadziło działalność kulturalną.

- Był amatorski zespół założony przez Wandę Gadzałową w 1956 r. Wszystkie chórzystki były członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Uświetniałyśmy zebrania KGW, OSP, sesje rady narodowej - wspominała członkini zespołu Bernarda Kwiatek. Chór wkrótce przekształcił się w zespół ludowy "Ostrowianki", który niedawno obchodził jubileusz 50-lecia. 

Działaczki docenione

Dla współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich powstała w 1977 r. Gminna Rada Kobiet. Jej przewodniczącą była Wanda Gadzała.

Dzięki członkiniom koła zmieniało się otoczenie np. koło wzięło udział w konkursie "Piękno miast i gmin Lubelszczyzny dziełem ich mieszkańców". Udział w konkursie polegał na sadzeniu kwiatów i drzew ozdobnych, malowaniu płotów, naprawie studzien.

Działaczki Koła Gospodyń Wiejskich były nagradzane za swoją działalność społeczną.

Wanda Gadzała w 1974 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji 30-lecia koła w 1987 r. Bernarda Kwiatek i Czesława Makuch otrzymały odznaki

"Za zasługi dla Lubelszczyzny". Członkinie koła otrzymywały wiele innych nagród i dyplomów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE