reklama

Kościół z cerkiewnych desek

Opublikowano:
Autor:

Kościół z cerkiewnych desek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPo dawnej cerkwi w Choroszczynce (gm. Tuczna) nie ma już śladu. Kiedy w 1922 rozebrano zrujnowaną przez wojnę świątynię, materiał spożytkowano na budowę kościoła katolickiego. Zachował on dawne wezwanie Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

W Choroszczynce pierwsza cerkiew, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny została ufundowana w 1 poł. XVII w. przez Mikołaja Sapiehę. W połowie XVIII stulecia wyremontowana, zmieniła wezwanie na Ścięcia Jana Chrzciciela. Spłonęła w 1802 roku. W 1810 r. została wzniesiona z fundacji Aleksandra Sapiehy nowa cerkiew unicka. Po 1875 r. zaprowadzono tu, przy pewnym oporze parafian, prawosławie.

W 1915 r. cerkiew została częściowo spalona w wyniku działań wojennych prowadzonych przez wojska rosyjskie i niemieckie. Po ustanowieniu parafii rzymskokatolickiej w Choroszczynce w 1922 r. wykorzystano pozostałości świątyni do budowy nowej kościoła. Nieliczni (ok. 30 osób) prawosławni na swoją świątynię musieli czekać do  1995 r. kiedy biskup Abel poświęcił kaplicę cmentarną pw. św. Jerzego. Przychodzą do niej też wierni z kilku okolicznych miejscowości.

Z Choroszczynką związane są też ostatnie lata życia Iwana Pasternaka, ukraińskiego senatora obranego w 1922 r. z woj. poleskiego. W czasie wojny wrócił do rodzinnej wsi, gdzie pracował jako nauczyciel. Został zamordowany w maju 1943 roku. Nie jest jasne, kto stał za zbrodnią. Niektórzy podejrzewają polskie podziemie, niektórzy widzą w niej efekt zemsty za zabicie przez Ukraińców dwóch polskich partyzantów, inni wreszcie twierdzą, że w grę mogły wchodzić po prostu lokalne porachunki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE