reklama

Kulturalnie w Puławach... w XVII wieku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AS

Kulturalnie w Puławach... w XVII wieku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPuławy: Ciekawy artykuł dotyczący początków kulturalnych Puław, zamieszczony w "Spojrzeniach w przeszłość Lubelszczyzny", zaczyna się od słów: "Puławy są anomalią na mapie kultury polskiej".

Autor artykułu opisuje wprawdzie doskonale nam już znany temat puławskiego ośrodka kulturalnego, ale znajdujemy tu wiele ciekawych faktów, które rzucają nieco inne światło na Puławy.

[...] Klucz końskowolski był niewielką, lecz ważną cząstką posiadłości księcia Aleksandra Augusta. Puławy były wprawdzie nie jedyną, ale jedną z ważniejszych rezydencji Czartoryskich. Blasku rezydencji przydawały gustowne wnętrza i wspaniały ogród w stylu francuskim. Rezydencja puławska, podobnie jak inne rezydencje Czartoryskich, Poniatowskiego i Fleminga zadziwiała Sarmatów ładem, schludnością i funkcjonalnością w odniesieniu do obiektów i dworu. Dzięki tym właściwościom stanowiła jaskrawy kontrast z rezydencjami radziwiłłowskimi, w których przepych graniczył z bezładem i niechlujstwem. Czartoryscy i spokrewnione z nimi rody wyrugowali ze swych dworów pijaństwo i obżarstwo, karciarstwo i próżniactwo, wprowadzając strój i ład na wzór zachodnioeuropejski, na co niechętnym okiem patrzyła znana z ksenofobii sarmacka szlachta. Nie słynęły jednak Puławy z cnót purytańskich. Tu przecież młody i piękny Staś Poniatowski nawiązał swój głośny romans z dwoma uroczymi kuzynkami, córką i synową wuja Aleksandra Augusta Czartoryskiego.

W latach 60. XVIII wieku wpływy polityczne Czartoryskich osiągnęły apogeum. Jednak kontrakcja Rosji i Prus wytrąciła im z ręki ster rządów, a "familia" uległa rozpadowi. Rezydencja puławska traci na znaczeniu. W latach 1764-82 środowisko kulturalne Puław traci tak, że posiada bardzo ograniczone ramy. Sam Giovanni Casanowa swój pobyt w rezydencji puławskiej traktuje jak wygnanie. 

W 1782 roku umiera Aleksander August Czartoryski a jego majątek przechodzi na dwoje dzieci, córkę i syna, Adama Kazimierza. Puławy i cały klucz końskowolski dostają się w ręce Adama. Jednak nie od razu książę przyjmuje puławski posag z radością. Kręcąc się wraz z żoną Izabellą między Warszawą a zachodnioeuropejskimi stolicami, nie ma zbyt wielkiej ochoty przenosić się na prowincję, zwłaszcza, że jego związki z Puławami były dotąd raczej luźne. Jednakże rok później to właśnie Puławy wygrywają batalię z Wołczynem, jako kandydat do tytułu wiejskiej rezydencji, ale sam Czartoryski przenosi się tam dopiero dwa lata później.

Świadoma rywalizacja Czartoryskich z królem spowodowała zderzenie dwóch przeciwstawnych sobie tendencji politycznych w Warszawie i Puławach:
[...] Puławy były jednym z głównych bastionów opozycji magnackiej w latach przed Sejmem Czteroletnim. W walce z Konstytucją 3 Maja patriotyczne Puławy znalazły się w ostrym konflikcie z siłami Targowicy. Zmieniające się tendencje polityczne wycisnęły wyraźne piętno na wszystkich dziedzinach życia kulturalnego Puław. [...]

Potem zrobiło się wyraźnie nieco lepiej. Po trzecim rozbiorze Puławy zyskały miano jednego z najpotężniejszych ośrodków polskiej kultury. Dowodem tego jest fragment tekstu Kajetana Koźmina, który bywał w Puławach, gdzie można było "nadyszeć się polszczyzną": 

[...] Puław do żadnego z najmożniejszych domów równać nie można. Każdy by stracił na porównaniu. Nie polszczyzna tam cudzoziemszczała, lecz cudzoziemszczyzna spolszczała. Była to prawdziwie pod tym względem wyspa zaczarowana, w której stawało się koniecznością wzdychać do grona uroczych Polek i Polski, a obok tego ileż cnót politycznych, ile domowych, ile ludzkości, ile ofiar, ile poświęceń, ile hojności dla włościan, dla kalek, dla ubóstwa, dla sierot, ile na koniec przy skonaniu Polski nieporównanych starożytnych cnót wzorów.[...]*
Autor zauważa również że do wzrostu zainteresowania Puławami przyczynił się wyraźny upadek ośrodków kultury takich jak Warszawa czy Kraków. Izabella Czartoryska doskonale wyczuła nadchodzącą dla Puław szansę i w pełni ją wykorzystała.

* Źródło: S. J. Buksiński, Puławy jako ośrodek kultury w latach 1671-1831: Spojrzenia w przeszłość Lubelszczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo