Lubartowska poetka

kultura - Po śmierci męża pogrążona w smutku odkryłam, że pisanie sprawia mi ulgę - mówiła o sobie Danuta Dumało.

Marcin Kusyk

Opublikowano: 30 czerwca 2018 09:07 | Aktualizacja: 30 czerwca 2018 09:07

Danuta Antonina Dumało urodziła się 6 kwietnia 1931 r. w Wielką Niedzielę. Wychowała się w Sernikach. Jej ojciec Jan Zięba był tam sekretarzem gminy w latach 1925 - 1939. Zginął w 1944 r., według regionalisty Wojciecha Charlińskiego zabity przez partyzantów AL. Matką chrzestną Danuty Dumało była Wanda Śliwina - lubartowska pisarka, poetka i regionalistka.

Danuta chodziła do szkoły średniej w Lubartowie, gdzie jej matka Wiktoria Zięba była kierowniczką biblioteki. Danuta była bardzo zaangażowana w działalność w harcerstwie. Ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w Lublinie. Po studiach z mężem Jackiem Dumało przeniosła się do Grudziądza. Po 19 latach przeprowadziła się do Lublina. Uczyła biologii w lubelskich liceach, m.in. w Liceum im. Unii Lubelskiej.

 - Po śmierci męża pogrążona w smutku odkryłam, że pisanie sprawia mi ulgę. Nigdy nie miałam na to czasu. Pisanie nie sprawia mi trudności, a jest swoistą terapią na mój stan psychiczny. Jeśli wena skończy się, będę malować - mówiła o sobie.

Wydała tomiki poezji: "Dary losu", "Rozdaj miłość". Jej wiersze ukazywały się w antologiach poezji i lubartowskiej prasie. Angażowała się w organizację spotkań starych lubartowian. 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.