Reklama

Magnificencja z Międzyrzeca: Bolesław Hryniewiecki (1875 - 1963)

Opublikowano: 28 lipca 2018 08:36
Autor: Zbigniew Smółko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

kultura Pochodzący z miasta nad Krzną uczony przyczynił się m.in. do założenia Parków Narodowych Świętokrzyskiego i Tatrzańskiego. Wyrzucony, jako student z Uniwersytetu Warszawskiego, po latach został jego rektorem.

Reklama

Hryniewiecki w Międzyrzecu odebrał edukację podstawową, do gimnazjum (szkoła o zakresie zbliżonym do dzisiejszego liceum, ale na nieporównywalnie wyższym poziomie...) uczęszczał już w Lublinie. W 1892 immatrykulował się na Uniwersytecie Warszawskim na studiach przyrodniczych. Dwa lata później został z niego relegowany za udział w głośnych obchodach ku czci Jana Kilińskiego i wywieziony do Rosji. Tam w Dorpacie skończył studia matematyczno-przyrodnicze, wyspecjalizował się w botanice. Odbył szereg podróży naukowo-badawczych na Ural, Kaukaz i do Armenii.

W 1919 wraca do Polski i obejmuje katedrę botaniki na UW oraz dyrektoruje uczelnianemu ogrodowi botanicznemu. W latach 1926-1927 pełni funkcję rektora uczelni. Publikuje w licznych periodykach, jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Udaje mu się przeżyć drugą wojnę światową, na emeryturę odchodzi dopiero w 1960 roku. Przez całą drogę zawodową jest zainteresowany instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody - doprowadza do utworzenia Parków Narodowych Świętokrzyskiego i Tatrzańskiego. Umiera w 1963 roku w Brwinowie, pochowany jest na Powązkach. W ogrodzie botanicznym UW upamiętniony jest kamiennym obeliskiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.