Wedle informacji zawartej na urzędowej stronie internetowej, Rada Powiatu w Parczewie uchwałą nr XXI/96/2000 z dnia 31 maja 2000 r. przyjęła następujące znaki heraldyczne: Herb o następujących symbolach - na tarczy trójdzielnej (w kształcie odwróconej litery T) w polu prawym górnym czerwonym - "orzeł biały jagielloński", w polu lewym - górnym błękitnym "krzyż podwójny złoty", w polu dolnym czerwonym "kroczący w prawo jeleń złoty".
Poszczególne elementy nie budzą większych wątpliwości. Orzeł jagielloński jest nieco z konieczności uproszczonym wizerunkiem, którym rzeczywiście posługiwano się w XV i XVI w. Oryginalna chorągiew z czasów Grunwaldu się nie zachowała, więc np. znany nam ze stuzłotówki orzeł pochodzi z nagrobka króla Władysława. Krzyż podwójny złoty w polu błękitnym to tzw. krzyż lotaryński, będący osobistym herbem Jagiellonów (tu pamiętamy, że herb dynastii wcale nie był tożsamy z państwowym!). Zwykle widzimy go na tarczy niesionej przez rycerza litewskiej Pogoni. Oba te wizerunki razem mają nawiązać do Horodła i unii horodelskiej z 1413 roku, w efekcie której Parczew stał się w XV i XVI wieku miejscem zjazdów polsko - litewskich. Można wyrazić opinię, że ewidentnie odsyłają nas w czasy Władysława Jagiełły, ale dlaczego akurat do epizodu Horodła - to już wiemy tylko z opisu.
Na trzecim, dolnym polu mamy, znanego nam dobrze z herbu miasta złotego jelenia. Oprócz herbu powiat posiada również flagę, która jest biała z szerokimi czerwonymi pionowymi pasami i herbem powiatu pośrodku. Nawiązuje ona do barw narodowych i znaczenia Parczewa w czasach jagiellońskich.