Region w dawnej fotografii: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Wisznicach

kultura Nieistniejący, wzniesiony w 1751 roku z fundacji księżny Krystyny z Sanguszków Sapieżyny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Wisznicach.

Zbigniew Smółko

Opublikowano: 7 lipca 2018 07:47 | Aktualizacja: 7 lipca 2018 07:47

Była to trzecia z kolei rzymskokatolicka świątynia w mieście. Parafię erygowano w 1606 roku. Kościół wyświęcono w 1630 roku, ale po pożarze w 1660 trzeba było budować kolejny.

"Przeżywalność" świątyń drewnianych to było ok. 100 lat. Budynek był trójnawowy, z węższym prezbiterium i dwuwieżową fasadą. Fasadę poprzedzał ganek z dwoma parami kolumn. Dach był dwuspadowy z gontu, zakończony wieżą z żelaznym krzyżem. W 1796 r. dokonano przebudowy kościoła.

Kościół spłonął 1 lipca 1909 r. Na jej miejscu rozpoczęto budowę świątyni neogotyckiej, której jednak nie ukończono. Przy budowie obecnego kościoła (wyświęconym w latach 50- tych) spożytkowano ostatecznie tylko fundamenty. W tym czasie funkcję kaplicy tymczasowej pełniła dawna cerkiew unicka.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.