Region w dawnej fotografii: Kościół w Hrudzie

kultura Kościół w Hrudzie (pow. Biała Podlaska) został wzniesiony w 1666 z fundacji Michała Radziwiłła jako cerkiew unicka pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. 

Zbigniew Smółko

Opublikowano: 4 sierpnia 2018 07:06 | Aktualizacja: 4 sierpnia 2018 07:06

Wielokrotnie remontowany i przebudowywany, przetrwał w zasadniczym zrębie przede wszystkim dzięki porządnej, kamiennej podmurówce.

W 1875 przeszedł przymusowo w ręce Kościoła Prawosławnego, co spotkało się z oporem ludności. Zanotowane są historie o tym, jak kobiety z Hruda miesiącami ukrywały się z dziećmi w lesie, byle nie przyjąć narzuconej wiary. W 1919 zamieniony na świątynię rzymskokatolicką. W 1928 i 1934 po raz kolejny przebudowany, tracąc przy tym wszystkie, widoczne jeszcze na zdjęciu, cechy świątyni wschodnie: cebule na wieży i nad nawą. W 1934 dobudowano zakrystię.

Reliktem dawnej przeszłości świątyni być może są niektóre elementy wyposażenia ołtarza bocznego (obraz Ostatniej Wieczerzy), które najpewniej pochodzą z ikonostasu. Obecnie kościół jest świątynią parafialną. 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.