Region w dawnej fotografii: Pałac w Cieleśnicy

kultura Pałac w Cieleśnicy nad Bugiem (zdjęcie z czasów okupacji hitlerowskiej) wybudował w latach 1832-1835 włoski architekt Corazzi, szerzej znany jako projektant Teatru Wielkiego w Warszawie. 

Zbigniew Smółko

Opublikowano: 14 lipca 2018 07:03 | Aktualizacja: 14 lipca 2018 07:03

Przebudowany został w latach dwudziestych. Stanowił centrum większego, kilkuhektarowego założenia pałacowo-ogrodowego, w skład którego wchodziła też oranżeria.

Rodzina Rosenwerth Różyczków (Stanisław był jednym z twórców bialskiej fabryki samolotów) władała tu do 1944, kiedy majątek upaństwowiono. W latach 1946-1950 w pałacu funkcjonował Dom Pracy Twórczej. W latach 60. XX wieku pałac stał się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Cieleśnicy i mieściła się tu sala kinowa, klubokawiarnia i ośrodek zdrowia. Obecnie znajduje się tam bardzo przyjemny hotel.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.