W okresie tzw. "karnawału Solidarności" związek wydawał legalnie różne pisma. W Lubartowie ukazywał się biuletyn "Solidarność Ziemi Lubartowskiej". Numer z 12 maja 1981 r. poświęcony był w całości rocznicy śmierci Piłsudskiego.
"Jakby nie oceniać dobrze zasłużył się Narodowi Polskiemu. Ziścił marzenia wieszczów. Stworzył wolne i suwerenne państwo polskie" - napisano w artykule wstępnym "Od Redakcji".
Numer składa się w dużej części z materiałów historycznych. Jest tekst "Pierwszej Brygady" - jak zwykle z ocenzurowaną jedna zwrotką: "Nie chcemy już od was uznania, Ni waszych mów ni waszych łez. Skończyły się już kołatania, Do waszych serc do waszych kies". W oryginalnej żołnierskiej wersji zwrotka kończyła się słowami "J...ł was pies".
Jest orędzie żałobne prezydenta Mościckiego. oddano też głos samemu Piłsudskiemu. Numer zawiera jego wspomnienie z pobytu w X pawilonie Cytadeli warszawskiej.
Jest życiorys Piłsudskiego opracowany przez Zbigniewa Wójtowicza "Z litewskich lasów na królewski szlak" - tytuł wyraźnie inspirowany wspomnieniami żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Józefa Czerwińskiego "Z wołyńskich lasów na berliński trakt". Krótko omówiono też historię pomnika Piłsudskiego w Firleju, który przetrwał okupację niemiecką a został zniszczony po wojnie przez władze ludową.
Egzemplarz znaleziony na jednym z lubartowskich śmietników. "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości" - mówił Marszałek