reklama

Trzy wyznania w Podedwórzu

Opublikowano:
Autor:

Trzy wyznania w Podedwórzu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPodedwórze jest jedną z najmniejszych i najmniej ludnych gmin województwa lubelskiego. Mimo to ona również doczekała się herbu.

Jego autorem jest ks. Paweł Dudziński, znakomity kościelny heraldyk, twórca wielu herbów biskupich i oznaczeń jednostek samorządu terytorialnego.

W Podedwórzy w herbie umieszczono  "w polu czerwonym gródek srebrny z trzema takimiż krzyżykami greckimi luzem dwoma od czoła, trzecim w otwartej bramie". Sam gródek nawiązuje do nazwy - "Podedwórze" znaczy "niedalekie od grodu, dworu". Ten ostatni, wedle - szczątkowych ciągle ale dających powody do budowania hipotez - znajdował się w niedalekim Opolu. Do istotnego elementu dziedzictwa historycznego odwołują się również krzyżyki. Są one odniesieniem do wielokulturowej i wieloreligijnej przeszłości okolicy - w najbliższej okolicy zgodnie przemieszkiwali wyznawcy prawosławia oraz katolicy obrządków rzymskiego i wschodniego (unici). Forma może przywodzić również skojarzenia z herbem dziedziców Opola Kopciów (w polu czerwonym trzy kroje (czyli ostrza) w rosochę (czyli "w słoneczko"). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE