reklama

Ubogi geograf spod Lubartowa: Wacław Nałkowski

Opublikowano:
Autor:

Ubogi geograf spod Lubartowa: Wacław Nałkowski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZ niewielkiej wsi Nowodwór w gminie Lubartów wywodzi się rodzina o niebagatelnych zasługach dla polskiej kultury. Ojciec Wacław to wybitny polski geograf i publicysta, córki zaś są jeszcze bardziej znane: Hanna to znana rzeźbiarka, zaś Zofii, autorki "Granicy" i "Medalionów" przedstawiać nie trzeba.

Wacław Nałkowski (1851 Nowodwór - 1911 Warszawa)

Rodzice Wacława w połowie XIX wieku dzierżawili kilka majątków na północ od Lublina, podlubartowski Nowodwór. Później rodzina przeniosła się do Lublina, gdzie młodzieniec w 1871 roku ukończył gimnazjum. Natychmiast rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. O jego sytuacji świadczy fakt, że kiedy niespodziewanie, w przeciągu dwóch miesięcy zmarli rodzice, student nie miał grosza, aby dojechać na pogrzeb. Angażował się w kolejne projekty, jednak jeden po drugim padały one z braku gotówki - przy wydawaniu podręcznika geografii zbankrutowało wydawnictwo, pieniędzy zabrakło również na sfinalizowanie doktoratu w Lipsku. Z podobnych powodów mógł sobie pozwolić tylko na jedną wyprawę naukową do Włoch, gdzie badał wulkany. Utrzymywał się z dawania korepetycji i nauczana geografii w szkołach średnich. Dużo publikował i redagował - jego "Wielki Atlas Geograficzny" do tej pory jest jednym z największych przedsięwzięć w dziejach polskiej geografii.

Szerszej publiczności Nałkowski dał się poznać jednak bardziej jako postępowy publicysta. Pisał o prawach kobiet, robotników, postulował powszechne prawa wyborcze, wielbił Darwina, kłócił się z Sienkiewiczem (którego "Rodzinę Połanieckich` uważał za filar wstecznictwa...), krytykował klerykalizm i ludową ciemnotę.

Z małżeństwa z Anną Szfranek dochował się trzech córek. Pierwsza zmarła w niemowlęctwie, a dwie pozostałe zasłużyły się w kulturze polskiej. Rzeźba "Bojownik" Hanny Nałkowskiej umieszczona jest na wspólnym grobowcu ojca i córki na Powązkach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo