reklama

Z ziemi włoskiej na Podlasie

Opublikowano:
Autor:

Z ziemi włoskiej na Podlasie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWe Włoszech jest wiele polskich cmentarzy wojskowych. Monte Cassino i Ancona to najbardziej znane, ale niejedyne. W Białej Podlaskiej z kolei od wielu lat pod opieką lokalnej społeczności znajduje się cmentarz zabitych tu włoskich jeńców wojennych.

W Białej Podlaskiej Niemcy mordowali Włochów

Obóz jeniecki przy dzisiejszej ulicy Włoskiej założyli Niemcy w 1943, kiedy Italia zerwała sojusz i wycofała się z wojny.  Tych, którzy nie chcieli dalej walczyć po stronie Niemiec, traktowano jak dezerterów. Żołnierzy z Albanii i Jugosławii aresztowano i osadzono m.in. w Białej, w jednostce Stalag / Oflag 366Z. Spośród kilu tysięcy czterystu zamordowano. Hitlerowcy proponowali poszczególnym żołnierzom dalszą walkę po ich stronie. Znakomita większość odmawiała i trafiała do obozów, w których wspólna wojenna przeszłość nie odgrywała żadnej roli. Warunki w obozie były bardzo trudne, tym bardziej że trwał on głównie w okresie zimowym a nie wybudowano żadnych baraków. Z powodu chorób zmarło koło 200 żołnierzy., drugie tyle rozstrzelano przy likwidacji obozów.

Cmentarz powstał w 1972 roku. Ogrodzony jest murowanym płotem z metalowymi elementami. Przez środek cmentarza biegnie aleja na końcu której stoi pomnik.Napis w języku polskim i włoskim głosi: "Tu spoczywają żołnierze włoscy zamordowani w latach 1943-44 przez faszystów niemieckich". Pochowanych na nim jest 406 żołnierzy.  W ubiegłym roku odwiedził go ambasador Włoch Allesandro de Pedys.

Cmentarz znajduje się pod opieką lokalnej społeczności, w szczególności młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza, Zespołu Szkół Specjalnych oraz pensjonariuszy Zakładu Karnego w Białej Podlaskie. Z obserwacji wynika, że jest wywiązują się z zadania znakomicie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE