Przekazanie sprzętu wojennego dla 8 pułku piechoty Legionów z Lublina odbyło się w Lubartowie 27 listopada 1938 r. Było opisywane przez ówczesną prasę, fotografowie wykonali wiele zdjęć.
Mój stryj miał piekarnię w rynku. Obok był zakład fotograficzny należący do Żyda, którego nazwiska już dziś ne pamiętam. Kiedy Niemcy wysiedlali Żydów do Ostrowa (było to jesienią 1939 r. - przyp. red.), stryj wszedł w posiadanie tego lokalu. Jako ośmioletni chłopiec, bardzo ciekawy wszystkiego, wszedłem do środka. Znalazłem kilkanaście zdjęć, w tym zdjęcie z przekazania sprzętu dla wojska - opowiada Czesław Romański.
Właściwie jest to montaż kilkunastu zdjęć z uroczystości. Centralną część zajmuje orzeł i data 27.XI 1938 r. Być może fotomontaż był wykorzystywany jako pocztówka.
Oryginał zdjęcia jest zniszczony, ma załamania i plamy. Czesław Romański oddał fotografię do powiększenia. Oprawiona w ramki wisi w jego mieszkaniu.
Na zdjęciach tworzących montaż da się rozpoznać kilkanaście osób. Wśród nich są m.in. podpułkownik Wincenty Wnuk - dowódca 8 pp Leg. z Lublina, komendant powiatowy policji komisarz Józef Krzeczkowski, starosta lubartowski Tadeusz Illukiewicz (23 grudnia 1939 r. został rozstrzelany przez Niemów w Lublinie), burmistrz Lubartowa Jan Jastrzębski (w 1940 r. zamordowany przez NKWD w Charkowie), znani działacze lubartowskiego harcerstwa Irena i Józef Majowie, księża Aleksander Szulc i Władysław Pardyka (obaj działali potem w AK), gwardian klasztoru Kapucynów, ojciec Efrem, potem więziony w obozach w Sachsenhausen i Dachau.