Reklama

Reklama

Chcesz mieć pewność, że odszkodowanie z AC pokryje koszty naprawy pojazdu? Sprawdź, co zrobić!

Opublikowano: śr, 25 lis 2020 09:03
Autor:

Chcesz mieć pewność, że odszkodowanie z AC pokryje koszty naprawy pojazdu? Sprawdź, co zrobić! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Kupując ubezpieczenie autocasco, liczysz, że zrekompensuje Twoje straty po kradzieży samochodu lub pozwoli naprawić pojazd po uszkodzeniu.

Reklama

Czasem jednak zdarza się tak, że wybrana przez Ciebie opcja nie jest wystarczająca, a usunięcie szkody wymaga nakładu finansowego nie tylko ze strony ubezpieczyciela, ale także wydania Twoich własnych pieniędzy. Żeby uchronić się przed tym ryzykiem, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej i jakie kroki musiałbyś podjąć, żeby móc liczyć w pełni na pomoc TU.

 

Zdecyduj się na pełne AC zamiast AC mini

 

Szukając ubezpieczenia samochodu na mubi.pl, z pewnością zetkniesz się przynajmniej z dwoma wariantami autocasco: standardowym oraz tym w wersji mini. To pierwszy sygnał mówiący, że różni je zakres ochrony. Z pewnością domyślasz się, że AC mini to polisa o okrojonym zakresie. Zapewni Ci pomoc ubezpieczyciela tylko w niektórych sytuacjach. To, jakie szkody będą objęte ochroną w jego ramach, zależy od konkretnej ubezpieczalni. Najczęściej minicasco zapewnia odszkodowanie w razie wystąpienia szkody całkowitej i kradzieży pojazdu. Będzie odpowiednie dla kierowców, którzy sami są w stanie dokonać naprawy auta w razie uszkodzenia i nie boją się konsekwencji wypadku drogowego.

 

Z kolei standardowe AC będzie chroniło Twój samochód na wypadek tych oraz innych zdarzeń. Oprócz kradzieży samochodu i szkody całkowitej szeroki zakres autocasco obejmuje ochroną także wystąpienie szkody częściowej spowodowanej przez siły przyrody, wandala lub powstałej w wyniku stłuczki.

 

Jeśli dużo podróżujesz, części do Twoje samochodu są drogie i trudnodostępne, a Ty nie bardzo znasz się na mechanice, odpowiednią dla Ciebie wersją AC będzie wariant all risks. Jeśli wybierzesz AC mini, chcąc zaoszczędzić (składka minicasco często jest niższa), po szkodzie może okazać się, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, bo Twoja polisa nie obejmuje swoim zakresem danego zdarzenia.

 

Wybierz AC z odnawialną sumą ubezpieczenia

 

Każda umowa ubezpieczeniowa określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku OC maksymalne kwoty, jakie mogą zostać przeznaczone na odszkodowanie, reguluje prawo. Jeśli jednak chcesz wykupić autocasco, ubezpieczyciel ustali maksymalną odpowiedzialność na podstawie wartości rynkowej Twojego pojazdu. Tę maksymalną kwotę, jaką możesz otrzymać po zniszczeniu lub kradzieży auta, nazywa się sumą ubezpieczenia.

 

Musisz wiedzieć, że suma ubezpieczenia obowiązująca w przypadku AC może być odnawialna lub redukcyjna. Jeśli chcesz mieć pewność, że odszkodowanie wystarczy na zapłacenie rachunków za naprawę lub będzie wystarczająco wysokie, abyś mógł kupić nowe auto, gdy poprzednie stracisz, dobrym rozwiązaniem będzie wybór tej pierwszej. Odnawialna suma ubezpieczenia to gwarancja, że nawet po wypłacie odszkodowania maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać po kolejnej szkodzie, nie zmniejszy się. Suma redukcyjna z kolei zakłada, że każda wypłata odszkodowania pomniejsza sumę ubezpieczeniową.

 

Przykład? Ubezpieczyłeś samochód w ramach autocasco na 50 tys. zł. Po miesiącu od podpisania umowy doszło do stłuczki z Twojej winy, w wyniku której Twój samochód został uszkodzony, a naprawa będzie kosztowała 7 tys. zł. Po wypłacie tego odszkodowania przy następnej szkodzie nadal będziesz mógł otrzymać maksymalnie 50 tys. zł rekompensaty, jeśli wcześniej zdecydowałeś się na odnawialną sumę ubezpieczenia. Jeśli wybrałbyś sumę redukcyjną, kolejne odszkodowanie mogłoby sięgać maksymalnie 43 tys. zł.

 

 

Wykup doubezpieczenie samochodu

 

Już w trakcie umowy ubezpieczenia AC, np. gdy zainwestujesz w samochód i jego doposażenie, co podniesie wartość pojazdu, możesz się doubezpieczyć. Doubezpieczenie skutkuje podniesieniem sumy ubezpieczenia, dzięki czemu przy szkodzie będziesz miał szansę na wysokie odszkodowanie, które wystarczy na pokrycie strat. Wystarczy zapłacić dodatkową składkę.

 

Więcej szczegółów na temat doubezpieczenia samochodu znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/czym-jest-doubezpieczenie-samochodu-po-szkodzie-komunikacyjnej/.

 

Wybierz autocasco bez udziału własnego

 

Jeśli zależy Ci na obniżeniu składki ubezpieczenia AC, TU może zaproponować Ci autocasco z tzw. udziałem własnym w likwidacji szkody. Oznacza to, że za ubezpieczenie zapłacisz mniej, ale jeśli dojdzie do uszkodzenia auta w wypadku lub do jego kradzieży, będziesz musiał wziąć na siebie część kosztów związanych z naprawą lub zakupem nowego auta. Łatwiej zrozumieć to na przykładzie.

 

Kupiłeś AC z udziałem własnym w wysokości 1000 zł. W czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej doszło jednak do wypadku z Twojej winy, w wyniku którego uszkodziłeś także swój pojazd. Naprawę auta wyceniono na 5 tys. zł. Z racji tego, że zgodziłeś się partycypować w usuwaniu szkody, ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie w kwocie 4 tys. zł. Zadeklarowany przy podpisywaniu umowy 1 tys. zł musiałeś dopłacić mechanikowi z własnej kieszeni.

 

Udział własny nie jest obligatoryjny. Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie uszkodzeń czy utraty auta ubezpieczyciel weźmie na siebie wszystkie koszty (do sumy ubezpieczenia), zapłać nieco wyższą składkę, ale zdecyduj się na ubezpieczenie bez udziału własnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy