Jednakże, aby móc wystąpić o takie unieważnienie, kredytobiorca musi wykazać tzw. interes prawny. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule https://ktmh.pl/splacony-kredyt-w-chf-a-pozew-w-2024-r/. Dla kredytów niespłaconych interes prawny zazwyczaj wynika z faktu obciążenia nieruchomości hipoteką. W takich przypadkach kredytobiorcy domagają się unieważnienia umowy oraz wykreślenia hipoteki. Po spłacie kredytu, gdy hipoteka została już wykreślona, ten argument przestaje obowiązywać. Sąd rozpatrując taką sprawę, może uznać, że brak interesu prawnego wyklucza możliwość zasądzenia unieważnienia umowy wprost.
Interes prawny kredytobiorcy po spłacie kredytu
W przypadku kredytów spłaconych sąd może odrzucić wniosek o unieważnienie umowy z powodu braku interesu prawnego. Zamiast tego kredytobiorcy mogą dochodzić jedynie roszczeń o zwrot nadpłaconych kwot - zakładając, że sąd uzna umowę za nieważną przesłankowo, czyli bez wpisania nieważności bezpośrednio do wyroku. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest dochodzenie zwrotu kwot zapłaconych w ramach rat kredytu, bez formalnego unieważnienia umowy. Jednak nie wszyscy kredytobiorcy mogą być zainteresowani takim rozwiązaniem - dla niektórych nadal istotna jest formalna nieważność umowy, którą jednak uzyskuje się najczęściej tylko w sprawach kredytów niespłaconych.
Przedawnienie roszczeń po zakończeniu spłaty kredytu
Kolejną kwestią, która ma istotne znaczenie dla kredytobiorców, jest przedawnienie roszczeń po zakończeniu spłaty kredytu. Zgodnie z polskim prawem, roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem określonego czasu, najczęściej po sześciu latach. Oznacza to, że osoby, które spłaciły swój kredyt frankowy ponad sześć lat temu, mogą mieć ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń. Orzecznictwo sądowe, a w szczególności wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego, wskazują jednak, że termin przedawnienia może się przesunąć.
Sąd może uznać, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy kredytobiorca zyskał wiedzę, że umowa zawierała klauzule abuzywne i zdecydował się zakwestionować jej ważność. Dla wielu kredytobiorców oznacza to, że nawet po spłacie kredytu istnieje możliwość wniesienia pozwu, o ile wniosą go w odpowiednim czasie od momentu, gdy podjęli przemyślaną decyzję o dochodzeniu swoich praw.
Jakie działania może podjąć kredytobiorca po spłacie?
Dla kredytobiorców, którzy chcą walczyć o zwrot nadpłaconych kwot, istotne jest szybkie podjęcie decyzji o ewentualnym pozwie. Ważne jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych, który przeanalizuje sytuację i oceni, czy przedawnienie roszczenia jest ryzykiem. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie dokumentów potwierdzających spłatę kredytu oraz treść umowy kredytowej, która będzie podstawą do analizy ewentualnych klauzul abuzywnych.
Po podjęciu decyzji o wniesieniu pozwu kredytobiorcy powinni przygotować się na procedurę sądową, która może potrwać nawet kilka lat. Choć droga do uzyskania zwrotu nadpłaconych kwot może być długotrwała i wymagać determinacji, wiele orzeczeń w sprawach frankowych pokazuje, że sądy są coraz bardziej przychylne kredytobiorcom.
Chociaż spłacenie kredytu frankowego zmienia sytuację prawną kredytobiorcy i wyklucza formalne unieważnienie umowy, nadal istnieje możliwość dochodzenia zwrotu nadpłaconych kwot. Warunkiem jest jednak brak przedawnienia roszczeń oraz wykazanie podstaw do odzyskania środków. Dla wielu frankowiczów dochodzenie roszczeń może stanowić szansę na rekompensatę strat wynikających z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. Kredytobiorcy, którzy rozważają dochodzenie zwrotu nadpłaconych środków po spłacie kredytu frankowego, mogą skorzystać ze wsparcia specjalistycznych kancelarii. oferuje profesjonalną pomoc w analizie umów oraz reprezentację w postępowaniach sądowych.
Polecamy również: https://24wspolnota.pl/promowane/jak-uniewaznic-kredyt-frankowy-w-pko-bp-i-odzyskac-nadplacone-srodki/KbnnHZ69QJPltm9Us0C1
Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków - Kancelaria Frankowa
Rynek Dębnicki 6/3 30-319 Kraków
Komentarze (0)